BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Lassul a feldolgozóipar

A magyarországi feldolgozóipar helyzete egyértelműen romlott a második negyedévben - derül ki a Kopint-Datorg negyedéves konjunktúratesztjéből. Ami eddig elképzelhetetlen volt, most megtörtént: pesszimistábbak a nagyok, mint a kicsik, veszítettek lelkesedésükből a külföldi tulajdonú cégek, borúlátóvá vált a gépipar, és több cég tervez elbocsátást, mint amennyi létszámának bővítését.

2001. augusztus 23. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A magyarországi feldolgozóipar helyzete egyértelműen romlott az év első három hónapjához képest - állapítja meg a Kopint-Datorg idei második negyedéves konjunktúratesztje. A júliusban készített felmérés szerint a reálfolyamatok mindegyikében kedvezőtlenebb helyzetértékelést és prognózist adtak a megkérdezett vállalkozások. Az előrejelzések alapján az idei második félévben az első félévinél is alacsonyabb növekedési ütem valószínű.
A vállalkozások 29 százaléka számít rövid távon helyzetének romlására, és csupán 21 százaléka javulásra. Ilyen alacsony szintű optimizmus évek óta nem volt tapasztalható az ágazatban - állapítják meg a kutatók. A pesszimizmus nem korlátozódik a kisebb termelési volumenű ágazatokra. A legborúlátóbbak közé a textil- és ruházati vállalkozások mellett a gépipari cégek tartoznak. A korábban megszokottal szemben most nem a kisvállalkozások a pesszimistábbak, hanem a közép- és a nagyvállalatok. Ráadásul a külföldi tőkével működő cégek nem ítélik jobbnak a helyzetüket magyar tulajdonosú társaiknál.
A második három hónapban jelentős mértékben csökkent a vállalatok rendelésállománya, mindhárom kiemelt relációban - azaz belföldön, az Európai Unió és a FÁK államaiban. Eközben némileg növekedett a feldolgozóipari cégek késztermékkészleteinek állománya.
A vállalkozások 62 százaléka az elégtelen keresletben jelölte meg a legfontosabb termeléskorlátozó tényezőt. Ezt az állapotot nemcsak a belföldi, de a külföldi piacon is mind többet említették fel. A külpiacokon a csökkenő optimizmus oka az uniós konjunktúra lassulása és a forint május elején kezdődött markáns felértékelődése. A vállalatok belföldi értékesítési tervei a korábbihoz képest jócskán veszítettek lendületükből. A felmérés adatai szerint a feldolgozóipar kapacitásainak kihasználtsága mintegy 80 százalékos volt az idén júliusban, árnyalatnyival kisebb, mint az előző negyedévben. A következő három hónapban a vállalatok 28 százaléka csökkenti a foglalkoztatottak számát, és csupán 16 százaléka tervezi bővíteni azt.
D. L.

Domokos László
Domokos László

Ez is érdekelhet