A Magyar Mező- és Erdőgazdasági Érdekképviseleti Tanács (MAÉT) javaslata értelmében úgy rendezhetnék az állam által felvásárolt üzletrészek körüli problémát, hogy új típusú szövetkezeteket hoznának létre, s azokban a kormányhatározat által érintett mezőgazdasági szövetkezetek és a helyi gazdák együtt tevékenykednének. A többek között a MAGOSZ-t is soraiban tudó tanács szerint így nem lesz fennakadás a termelésben, ráadásul egyik szereplő sem kényszerül költséges és felesleges beruházásokra.
A javaslat értelmében az állam által felvásárolt üzletrészekre alapozva egy-egy térség érdekelt gazdálkodói - természetes és jogi személyek egyaránt - részvételével a beszerzést és értékesítést elősegítő szolgáltatásokra új típusú szövetkezeteket kellene létrehozni. E szövetkezetek célja az lehetne, hogy az adott térségben gazdálkodó és a kormányhatározat által érintett mezőgazdasági szövetkezetek objektumait - például szárítótelep, raktárbázis, kiszerelő-csomagoló üzem, gépüzem - átvegyék és működtessék. Ezen objektumokat a szövetkezet alapító tagként saját vagyoni hozzájárulásaként bocsátja az új típusú szövetkezet rendelkezésére. A vagyoni hozzájárulás ellentételeként pedig az állam tulajdonába jutott üzletrész vagyon újra a mezőgazdasági szövetkezetek rendelkezésére állna.
E megoldás révén az alapító - a közös mezőgazdasági tevékenységre létrejött és az üzletrészek állami megvásárlásával érintett - mezőgazdasági szövetkezet gazdálkodásának körülményei érdemben nem módosulnak, mivel az átadott objektumot továbbra is használhatja. A szintén alapító helyi gazdák - az új szövetkezet tagjaiként - pedig a jövőben kedvezményesen juthatnak olyan szolgáltatásokhoz is, amelyekben eddig nem részesülhettek. A tanács szerint a megoldás nemzetgazdasági szempontból is előnyös, mivel a most meglévő objektumokat továbbra is használják és nem lesz szükség szervezési okokból új, költséges létesítményeket építeni.
(NAPI)
