A forint erősödése eddig nem vetette vissza a fő küldő országokból érkező forgalmat - véli Budai Zoltán, a tárca turisztikai ügyekben illetékes helyettes államtitkára. Véleménye szerint ezt támasztja alá a külföldiek által eltöltött szállodai vendégéjszakák számának 7,1 százalékos növekedése az idei első félévben az egy évvel korábbihoz képest. A kereskedelmi szálláshelyek vendégforgalma az első félévben 2,4 százalékkal emelkedett. A külföldi vendégek által eltöltött vendégéjszakák száma 8 százalékkal nőtt, a belföldieké pedig 4 százalékkal csökkent a tavalyihoz képest.
Az első hat hónapban a magyarországi turizmus devizabevételei 1874 millió euróra rúgtak, ez 18,1 százalékos növekedés az előző év hasonló időszakához képest. A turisztikai aktívum pedig 1,2 milliárd euró volt az első félévben, 13,7 százalékkal meghaladva a tavalyi első hathavi értéket. A magyar vendégek 8 milliárd forintot költöttek a szálláshelyeken, ez - az átlagos fogyasztói inflációtól elmaradva - csupán 9 százalékkal haladja meg az előző évi adatot.
Az üdülési csekkel érkező vendégek száma 18 900 volt az idén az első félévben, miközben a tavalyi első hat hónapban még 65 500-an éltek ezzel a lehetőséggel. A csökkenés az értékesítési rendszer változásának következménye. Az inaktív személyeknek bizottsági döntések alapján ítélik oda a csekkeket. Az odaítélés már zajlik, így e csekkeket az év második felében folyamatosan felhasználhatják.
D. L.
