Ennek az osztrák vircsaftnak, ami itt folyik, véget kell vetni, minden osztrák gazda, aki Magyarországon földet vásárolt, örüljön, hogy ezt ép bőrrel megússza - mondta Orbán Viktor miniszterelnök a kormány tegnapi kihelyezett ülésén Kálócfán. A miniszterelnök úgy fogalmazott, hogy a dunántúli termőföldek negyede osztrák kézen van, márpedig a kormány a magyarországi termőföldet a magyar gazdák kezében szeretné tudni, és el akarja érni, hogy a mezőgazdaság meghatározói a családi gazdaságok legyenek. A családi gazdaságok megerősítése érdekében ősszel a parlament elé kerülnek a kormány javaslatai a földtörvény módosítására. A helyben lakó gazdákat például földvásárlási vagy -bérleti előjoggal ruházná fel a kabinet. Érdeklődés hiánya esetén a termőföldre az ősszel felállítandó Nemzeti Földalapnak lenne elővásárlási joga.
Orbán szerint a kormánynak minden zsebszerződésfajta megszüntetésére van jogi megoldása, már csak az van hátra, hogy azok a magyar polgárok, akik ilyen szerződéseket kötöttek, jelezzék igényüket arra, hogy korábban törvénytelenül eladott földjüket inkább a Nemzeti Földalap vegye meg. Ezt minden büntetés nélkül megtehetik, sőt a bejelentők a Földalaptól pénzt kapnak földjük ellenértékeként.
A kormány döntött arról is, hogy mintegy 20 milliárd forint többlettámogatásban részesíti a családi gazdaságokat. Az induló családi mezőgazdasági vállalkozások termőföld vásárlásához, telephely megvásárlásához, létesítéséhez, korszerűsítéséhez, valamint a gazdálkodáshoz szükséges tartós forgó eszközök beszerzéséhez 10-15 éves futamidőre kamatmentes hitelt vehetnének fel, akár 1-2 éves türelmi idővel. A fentiek részleteit három héten belül dolgozza ki a pénzügyi, a földművelésügyi tárca és a Miniszterelnöki Hivatal. A kormányzat szándéka szerint a családi mezőgazdasági vállalkozókat adó- és járulékkedvezmény is megilleti. Szakemberek úgy számolnak, hogy 2002-től - az új lehetőségek hatására - mintegy 5000 családi mezőgazdasági vállalkozó számára kell külön támogatásokat biztosítani.
A kormány döntése értelmében legfeljebb mintegy 80 milliárd forintot fordít az állam arra, hogy megvásárolja a nyugdíjas szövetkezeti üzletrész-tulajdonosoktól üzletrészeiket. Ez a várhatóan december elejétől néhány hónapig tartó ügylet maximum 110 milliárd forintra emelné a szövetkezetek üzletrészeinek rendezési költségét, ez azonban a miniszterelnök szerint az államnak befektetés. A külső üzletrész-tulajdonok megvásárlása várhatóan augusztus elején kezdődik és december elejére már be is fejeződik - tette hozzá Orbán Viktor.
T. L. L.
KERET:
A kormány szerint a családi mezőgazdasági vállalkozó az a speciális egyéni vállalkozó, aki egyebek mellett magyar állampolgár, mezőgazdasági szakirányú képzettséggel rendelkezik, vagy legalább 5 éve mezőgazdasági tevékenységet folytat, és ebből igazolt árbevétele származott. A családi gazdaságot a házastársak, élettársak, mindkét ági felmenőik, illetve leszármazottjaik alkothatják. A családtagok kötelező személyes munkavégzést vállalnak, ami nem zárja ki, hogy főfoglalkozású tevékenységet is ellássanak.
Orbán szerint a kormánynak minden zsebszerződésfajta megszüntetésére van jogi megoldása, már csak az van hátra, hogy azok a magyar polgárok, akik ilyen szerződéseket kötöttek, jelezzék igényüket arra, hogy korábban törvénytelenül eladott földjüket inkább a Nemzeti Földalap vegye meg. Ezt minden büntetés nélkül megtehetik, sőt a bejelentők a Földalaptól pénzt kapnak földjük ellenértékeként. A kormány döntött arról is, hogy mintegy 20 milliárd forint többlettámogatásban részesíti a családi gazdaságokat. Az induló családi mezőgazdasági vállalkozások termőföld vásárlásához, telephely megvásárlásához, létesítéséhez, korszerűsítéséhez, valamint a gazdálkodáshoz szükséges tartós forgó eszközök beszerzéséhez 10-15 éves futamidőre kamatmentes hitelt vehetnének fel, akár 1-2 éves türelmi idővel. A fentiek részleteit három héten belül dolgozza ki a pénzügyi, a földművelésügyi tárca és a Miniszterelnöki Hivatal. A kormányzat szándéka szerint a családi mezőgazdasági vállalkozókat adó- és járulékkedvezmény is megilleti. Szakemberek úgy számolnak, hogy 2002-től - az új lehetőségek hatására - mintegy 5000 családi mezőgazdasági vállalkozó számára kell külön támogatásokat biztosítani.
A kormány döntése értelmében legfeljebb mintegy 80 milliárd forintot fordít az állam arra, hogy megvásárolja a nyugdíjas szövetkezeti üzletrész-tulajdonosoktól üzletrészeiket. Ez a várhatóan december elejétől néhány hónapig tartó ügylet maximum 110 milliárd forintra emelné a szövetkezetek üzletrészeinek rendezési költségét, ez azonban a miniszterelnök szerint az államnak befektetés. A külső üzletrész-tulajdonok megvásárlása várhatóan augusztus elején kezdődik és december elejére már be is fejeződik - tette hozzá Orbán Viktor.
T. L. L.
