BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Magyarország is részt vesz az EU kutatási programjában

Az EU tagjelöltek és a tagállamok felelős miniszterei Brüsszelben első alkalommal vitatták meg az uniós nemzetközi kutatási programokban való részvétel lehetőségeit. Pálinkás József oktatási miniszter az ,,agyelszívást" a magyarországi bérek jelentős emelésével akarja megállítani.

2001. július 12. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Brüsszeli tudósítónktól:
Magyarország is részt vesz az Európai Unió 2003-ban kezdődő, hatodik kutatási keretprogramjában. Az évi hétmilliárd forintos részvételi díj Pálinkás József oktatási miniszter szerint megtérül, ez különben csupán öt százaléka az állami költségvetésből 2003-ban tervezett 120 milliárd forintos kutatásfejlesztési tételnek. A miniszter szerint a magyar kutatóintézetek ennél többet nyernek vissza. A keretprogram prioritásai a biotechnológiai kutatás, információs technológia, intelligens anyagok kutatása. Pálinkás József nem látja aggasztó méretűnek a magyar kutatók külföldre vándorlását és nem tart attól, hogy a nemzetközi együttműködés, a csereprogramok ösztönzőleg hatnának a szakemberek elcsábulására. A miniszter a távozás okai között nagyobb jelentőséget tulajdonít a jövedelemkülönbségeknek, mint az elmaradottabb műszerezettségnek. Az elvándorlás megállítását fokozott béremeléssel kívánják elérni, ennek érdekében 2001-ben 40 százalékkal emelkedett a kutatásban foglalkoztatottak bére, 2002-ben 15-20 százalékos növelés várható a Magyar Tudományos Akadémia költségvetésében és az átlagbérnek 2006-ban el kell érnie az nemzetgazdasági átlagbér 160 százalékát. A cél, hogy növekedjen a különbség az eredményes és a kevésbé kiemelkedő szakemberek bére között.
Gordon Tamás

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet