Brüsszeli tudósítónktól:
Magyarország is részt vesz az Európai Unió 2003-ban kezdődő, hatodik kutatási keretprogramjában. Az évi hétmilliárd forintos részvételi díj Pálinkás József oktatási miniszter szerint megtérül, ez különben csupán öt százaléka az állami költségvetésből 2003-ban tervezett 120 milliárd forintos kutatásfejlesztési tételnek. A miniszter szerint a magyar kutatóintézetek ennél többet nyernek vissza. A keretprogram prioritásai a biotechnológiai kutatás, információs technológia, intelligens anyagok kutatása. Pálinkás József nem látja aggasztó méretűnek a magyar kutatók külföldre vándorlását és nem tart attól, hogy a nemzetközi együttműködés, a csereprogramok ösztönzőleg hatnának a szakemberek elcsábulására. A miniszter a távozás okai között nagyobb jelentőséget tulajdonít a jövedelemkülönbségeknek, mint az elmaradottabb műszerezettségnek. Az elvándorlás megállítását fokozott béremeléssel kívánják elérni, ennek érdekében 2001-ben 40 százalékkal emelkedett a kutatásban foglalkoztatottak bére, 2002-ben 15-20 százalékos növelés várható a Magyar Tudományos Akadémia költségvetésében és az átlagbérnek 2006-ban el kell érnie az nemzetgazdasági átlagbér 160 százalékát. A cél, hogy növekedjen a különbség az eredményes és a kevésbé kiemelkedő szakemberek bére között.
Gordon Tamás
