A közelmúltban elfogadott egységes hírközlési törvény (eht.) egyes paragrafusai különböző időpontban lépnek hatályba, közülük néhány - például a vezetékes távközlési hálózatból indított és mobilban végződő hívások hatósági ára - már 2001. július 1-jével. A törvény több mint ötven felhatalmazást tartalmaz a kormány és a különböző miniszterek számára rendeletek kiadására. Ezek szakmai előkészítési munkája különböző fázisban van, egyelőre még nem született megállapodás teljes körű munka- és ütemterv kialakításáról. Mivel az eht. különböző rendelkezései eltérő időpontban lépnek hatályba, e jogszabályok elkészítésének ütemezését a törvény hatálybalépési menetrendjéhez kell igazítani. Az ütemterv véglegesítésekor, annak részeként módosíthatják a távközlési tarifákat, valamint az összekapcsolási díjak szabályozását - tudtuk meg a Hírközlési Főfelügyelet sajtóirodájától.
A törvény szerint 2001. július 1-jétől a vezetékes hálózatból mobilba végződő hívások díját az indíttató határozza meg. Megfigyelők szerint ez nem azt jelenti, hogy ekkortól válna hatósági árassá az említett hívás, a jogszabály csupán ettől kedve teremti meg annak lehetőségét, hogy az év hátralévő időszakának bármely pillanatától államilag felügyelt árakat alkalmazzanak e téren. A július 1-jei bevezetés azért sem képzelhető el, mert az éves ártárgyalások korábban általában hónapokig is elhúzódtak.
Szintén július 1-jétől hatályos a törvénynek az a paragrafusa, amelynek alapján a szolgáltatónak referenciaajánlatot kell közzétennie az előfizetői hurok átengedésére vonatkozóan.
D. J.
