BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A kormány szerint torz a vezetékes-mobil ármegállapítás

Az Informatikai Kormánybiztosság (IK) szerint torzítja a piaci versenyt az a gyakorlat, amelyben a vezetékes hálózatból indított és a mobilban végződő hívás díját nem az állam határozza meg, így most ennek megváltoztatására készül a kormányzat.

2001. május 28. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az IK szerint rossz döntés volt, amikor 1997-ben lehetővé tették, hogy a vezetékesől mobilhálózatba irányuló hívás díját ne az a szolgáltató állapítsa meg, akitől a hívás indult, ezért az egységes hírközlési törvényben változtat ezen a gyakorlaton. A kormányzat indokolatlannak tartja, hogy a vezetékes hálózatból a mobilba irányuló hívás díját a mobilcégek határozzák meg. Ez a megoldás nemcsak a vezetékes hálózati előfizetőket érinti hátrányosan, hanem a piaci versenyt is torzítja - reagált az IK a három mobiltelefon-szolgáltató cég kifogásaira (NAPI Gazdaság, 2001. május 28., 3. oldal). A jelen helyzetben a mobilszolgáltatók által végrehajtott áremelés azt a látszatot kelti, hogy a hívás díját a ma még monopol helyzetben lévő szolgáltató állapítja meg. Az IK szerint a tervezett változtatás csökkenti a vezetékes vállalatok versenyhátrányát a mobilszolgáltatókkal szemben, akiknek költségei nem igazolták az általuk megállapított magas fix-mobil hívásdíjat. Az IK szerint téves az állítás, hogy a kormány a liberalizált mobilpiacot kívánja szabályozni, hiszen a javaslat egyértelműen a vezetékes hívások ármegállapítására vonatkozik, minden más mobilhívás szabadáras marad.
D. J.

Diószegi József
Diószegi József

Ez is érdekelhet