Az IK szerint rossz döntés volt, amikor 1997-ben lehetővé tették, hogy a vezetékesől mobilhálózatba irányuló hívás díját ne az a szolgáltató állapítsa meg, akitől a hívás indult, ezért az egységes hírközlési törvényben változtat ezen a gyakorlaton. A kormányzat indokolatlannak tartja, hogy a vezetékes hálózatból a mobilba irányuló hívás díját a mobilcégek határozzák meg. Ez a megoldás nemcsak a vezetékes hálózati előfizetőket érinti hátrányosan, hanem a piaci versenyt is torzítja - reagált az IK a három mobiltelefon-szolgáltató cég kifogásaira (NAPI Gazdaság, 2001. május 28., 3. oldal). A jelen helyzetben a mobilszolgáltatók által végrehajtott áremelés azt a látszatot kelti, hogy a hívás díját a ma még monopol helyzetben lévő szolgáltató állapítja meg. Az IK szerint a tervezett változtatás csökkenti a vezetékes vállalatok versenyhátrányát a mobilszolgáltatókkal szemben, akiknek költségei nem igazolták az általuk megállapított magas fix-mobil hívásdíjat. Az IK szerint téves az állítás, hogy a kormány a liberalizált mobilpiacot kívánja szabályozni, hiszen a javaslat egyértelműen a vezetékes hívások ármegállapítására vonatkozik, minden más mobilhívás szabadáras marad.
D. J.
