BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A mobiltelefoncégek tiltakoznak a hatósági ár ellen

Az állam a vezetékes mellett a mobiltelefon-szolgáltatás egyes elemeit is hatósági áras szolgáltatássá tenné, ami ellen tiltakoznak a mobiltelefon-társaságok. E cégek szerint a piac megfelelően szabályozta az árakat, a tervezett lépés pedig korlátozná a versenyt.

2001. május 27. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az egységes hírközlési törvényjavaslathoz (eht.) az utolsó pillanatban benyújtott és a kormány által is támogatott kapcsolódó módosító indítvány szerint a vezetékes hálózatból induló és a mobilban végződő hívást távbeszélő, fix vezetékes szolgáltatásnak neveznék. Amennyiben a parlament is támogatná az indítványt, annak az lenne a következménye, hogy immár nemcsak az indítás díját szabná meg az állam, hanem - miután a fix telefónia hatósági áras szolgáltatás - a teljes hívásét. A három mobiltelefon-társaság - a Pannon GSM, a Westel Rt. és a Vodafone - a kapcsolódó módosító javaslat elvetését és a kormány által a parlamentnek benyújtott eredeti törvényjavaslat elfogadását támogatja. Drozdy Győző, a Pannon vezérigazgató-helyettese egy hétvégi sajtóbeszélgetésen elmondta, hogy az Európai Unió 97/33-as direktívája szerint az a telefonhívás, amely részben vagy egészében igénybe veszi a mobilhálózatot, a hívás irányától függetlenül mobilhívásnak tekinthető. Ennek alapján tehát a magyar jogszabályban sem nevezhetnék a vezetékesből a mobilhálózatba irányuló hívást fix telefóniának és nem vonatkozhatna rá a hatósági díjmegállapítás. Míg az eht. több pontja 2002. januárjától lép hatályba, ez a paragrafus 2001. július 1-től lépne életbe. Megfigyelők szerint ennek az lehet az oka, hogy a kormány már ennek alapján hirdethesse ki az év végén a jövő évi hatósági áras távközlési tarifákat. A kormánynak ez a szándéka visszalépés lenne egy korábbi időszakhoz képest, ugyanis 1994 és 1998 között hatósági áras volt a vezetékesből mobilhálózatba indított telefonhívás. Ezt követően a kormányzat úgy döntött, hogy szabadárassá teszi ezt a szolgáltatást, mivel akkor úgy ítélte meg, hogy a piac kellően szabályozza az árakat.
A kormány nem bízik abban, hogy a távközlés liberalizációja képes lenne szabályozni a díjakat - így értékelte a kormány lépését Tompa Ferenc, a Westel távközléspolitikai igazgatója, aki arra is figyelmeztetett, hogy az állami beavatkozás elriaszthatja az UMTS-technológiába fektetni kívánókat. Marchart Pál, a Vodafone márkanév alatt szolgáltató V.R.A.M Rt. igazgatója pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy ezzel a lépéssel egy hívástípus kikerülne abból a kosárból, amiben azok a termékek vannak, amelyek értékesítésében a szolgáltatók versenyeznek egymással.
D. J.

Diószegi József
Diószegi József

Ez is érdekelhet