BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jövőre lassuló növekedésre számít a berlini kormány

A nemzetközi konjunktúra erősödése 2000-ben jelentős fejlődést hozott a német gazdaságban. A GDP reálértékben 3,1 százalékkal haladta meg az 1999. évi szintet. Ez a növekedési ütem a legmagasabb az egyesülés óta eltelt időszakban, kétszerese az 1999. évinek és az elmúlt tíz év átlagának.

2001. április 25. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A GDP termelését tekintve a legjobb teljesítményeket a pénzügyi szolgáltató szektor, az ipari termelőágazatok - építőipar nélkül -, valamint a kereskedelmi, vendéglátási és közlekedési szektor érte el. Gyengébb volt a növekedés a köz- és magánszolgáltatásokban. Az építőipar termelése - folytatva hat éve tartó visszaesési irányzatát - az 1999. évi szint alatt maradt.
A GDP felhasználásához kiemelkedő mértékben járultak hozzá a gépi beruházások és az egyéb eszközberuházások, míg az építési beruházások az 1999. évi enyhe emelkedést követően 2000-ben ismét visszaestek.
A mobiltelefon-koncessziók kibocsátásából származó magas bevételek (99,4 milliárd márka) eredményeként az államháztartás 50,9 milliárd márka többlettel zárt, ami a GDP 1,3 százalékának felel meg. E bevételek nélkül a hiány 48,5 milliárd márka lett volna. Ez a GDP 1,2 százaléka, ami szintén kedvezőbb, mint az elmúlt évben. Az adóreform mindenekelőtt a belföldi keresletet fogja ösztönözni, várhatóan tovább erősödik a vállalatok beruházási kedve, ami új munkahelyek létesítését vonja maga után. A tervek szerint az infláció továbbra is 2 százalék alatt marad.
2001-ben a fő reformcél a tartományi kiegyenlítések rendszerének új szabályozása, a Bundesbank tevékenységének javítása és a pénzpiacok hatékonyabb felügyeletének megteremtése lesz. Ezekkel párhuzamosan folytatódik az állami költségvetés hiányának csökkentése és az adórendszer reformja.
A koalíció az állami kiadások csökkentésével a büdzsé éves adósságnövekményét 2002-re a GDP 1 százalékára akarja leszorítani. Hosszú távú cél, hogy 2006-ra az államháztartási hiány növekedése megszűnjön és az államadósság a maastrichti norma alá, 59,5 százalékra mérséklődjön.
(NAPI)

Király Andrea
Király Andrea

Ez is érdekelhet