BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A tavalyinál jobb évet vár idén a baromfiágazat

Bár a baromfiágazat összességében az export 4 százalékos visszaesése ellenére tavaly sem volt veszteséges, idén még jobb évet várhatnak a termelők és a feldolgozók. Az ágazat árbevétele a külső és a belső piac stabilizálódásának eredményeként 220-230 milliárd, de akár 250 milliárd forint is lehet idén, szemben a tavalyi 180-200 milliárd forinttal.

2001. április 25. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Idén az első negyedévben - élősúlyban számolva - 10,6 százalékkal nőtt a baromfi-felvásárlás a múlt év azonos időszakához képest, a belföldi piac 10,3, az export pedig 34,5 százalékkal növekedett - mondta lapunknak Takács László, a Baromfi Terméktanács (BTT) igazgatója a terméktanács tegnapi közgyűlése után. A szakember szerint a kedvező tényezők következtében - a tavalyi 7,6 milliárd forint után a szektor támogatása ebben az évben 9 milliárd forintra emelkedett - az ágazat árbevétele a tavalyi 180-200 milliárd forint után idén 220-230 milliárd forint lehet, de akár elérheti a 250 milliárdot is.
A BTT adatai szerint a baromfiágazatban tavaly az alapanyag-felvásárlás az előző évihez képest élősúlyban 2,5 százalékkal, 412,4 ezer tonnára nőtt, a volumenhordozó csirkéé 1,5 százalékkal, 200,3 ezer tonnára csökkent, a pulykáé viszont 6,5 százalékkal 105,4 ezer tonnára emelkedett. A vágottbaromfi-termelés összességében 10 százalékkal nőtt, az export értéke viszont 4 százalékkal, 344,9 millió dollárra csökkent. A belföldi értékesítés mennyisége minden baromfifajtánál növekedett, az egy főre jutó fogyasztás elérte a 30 kilogrammot.
Az ágazat eredményességéről csak május elején várhatók adatok, Takács László becslése szerint mindenesetre egészében már a múlt év sem volt veszteséges. Két éve inkább a feldolgozók vesztesége volt nagy, 2000-ben a termelőknek lehetett nehezebb. Tavaly - erre Szép Imre, a BTT elnöke is rámutatott a közgyűlésen - az ágazat költségei drasztikusan emelkedtek, főként az első félévben. Emelkedtek a takarmányárak, az állati hulladék ártalmatlanításának költségei pedig a feldolgozók nyakába szakadtak, nem beszélve az energiaárak emelkedéséről. A második félévben azonban javult a piac, a negyedik negyedévben már érződött az EU-magyar agrárkereskedelmi megállapodás hatása. A megállapodás nyomán a magyar exportőrök 99 ezer tonna baromfihúst és 2250 tonna továbbfeldolgozott baromfiterméket exportálhatnak vámmentesen - de exporttámogatás nélkül - az EU-ba, cserébe 15 ezer tonna uniós baromfihús, illetve ezer tonna továbbfeldolgozott termék importja vámmentes Magyarországra.
László Levente

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet