BUX 139388.53 1,28 %
OTP 44890 2,07 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Feloldják a kukorica-exportstopot

Bár a külügyi szóvivő egy hónapja - az agrártárca illetékese pedig még két hete is - úgy nyilatkozott, hogy Magyarország egyelőre nem tartja időszerűnek a takarmánykukorica-export tilalmának feloldását, a tegnapi keltezésű Magyar Közlönyben már benne van az exportstop feloldására irányuló rendelet. Szakértők a döntést látszatintézkedésnek vélik, amely mögött az eurokraták, illetve az uniós gabonalobbi megnyugtatására irányuló szándék áll.

2001. február 14. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Csak a kukoricára vonatkozóan szűnt meg a kormány által tavaly november 10-ével elrendelt exporttilalom tegnap, a kivitel engedélyezésének néhány nappal korábban elrendelt rendszerét a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) fenntartja - nyilatkozták lapunknak az agrártárcánál azzal kapcsolatban, hogy a szerdai keltezésű Magyar Közlönyben megjelent az exportstop feloldásáról szóló rendelet. Felhívták a figyelmet arra, hogy egy később megjelenő pályázatban 100 ezer tonna kukorica kivitelére nyílik lehetőség, de nem lesz mód arra, hogy egy cég szerezhesse meg a teljes engedélyezendő kvótát, az ugyanis valamilyen módon ,,fel lesz darabolva".
Horváth Gábor külügyi szóvivő január 17-én még úgy nyilatkozott, hogy Magyarország egyelőre nem tartja időszerűnek a takarmánykukorica-export tilalmának feloldását (NAPI Gazdaság, 2001. január 18., 3. oldal), s az exportstop végét még két hete is cáfolta az FVM. Szakértők szerint a tilalmat az EU nyomására kellett feloldani, s az lényegében látszatintézkedés, amely mögött az eurokraták, illetve az uniós gabonalobbi megnyugtatására irányuló szándék áll. Az FVM-ben elmondták: a 100 ezer tonna engedélyezett mennyiség kivitele után felülvizsgálják a könnyítés további fenntartásának esetleges szükségességét. A Gabona Terméktanács két hónapra, a Magyar Gabonafeldolgozók, Takarmánygyártók és -kereskedők Szövetsége pedig az egész gabonaszezonra, 2001. június 30-áig tartotta szükségesnek korábban a kukoricakivitel tilalmát (NAPI Gazdaság, 2000. október 20., 3. oldal, november 30., 3. oldal).
(NAPI)

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet