BUX 139388.53 1,28 %
OTP 44890 2,07 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A kormány nem ért egyet a drávai vízerőmű tervével

Magyarország már kapott egy horvát hatástanulmányt a horvátok által a Dráván építeni tervezett vízlépcsővel kapcsolatban. A többféle üzemmódra tervezett erőmű teljesítménye 138 MW lenne, s a horvátok általában a napi csúcsra járatást kívánnák alkalmazni, nagyvíz esetén folyamatosan üzemeltetve az erőművet. A magyar kormány tavalyi határozata szerint nem értett egyet az erőmű létesítésével, és tárgyalásokat kezdeményez.

2001. február 14. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Bozo Kovacevic horvát környezetvédelmi miniszter levélben értesítette a Környezetvédelmi Minisztériumot (KöM) arról, hogy a Hrvatska Elektroprivreda (Horvát Erőműtervező Vállalat) mint beruházó a Novo Virje vízerőmű felépítését tervezi Koprivnica-Krizevci megyében, a Dráva folyón - tájékoztattak a KöM-ben. Az értesítést az országhatáron átterjedő környezeti hatások vizsgálatáról szóló ENSZ EGB egyezmény (espooi egyezmény) alapján küldték meg, s tájékoztatásul mellékelték a létesítmény környezeti hatástanulmányának összefoglalóját.
A hatástanulmány szerint a telepítés helyszíne a Magyarországot Zákánytelepnél elhagyó Dráva horvát területre eső, Botovo és Kingovo közötti szakasza. Az erőmű műtárgyait - tározó, tározótöltések, szivárgócsatornák, duzzasztómű, erőtelep - a Dráva e szakaszán építenék meg. Az erőművön átfolyó víz nem közvetlenül a folyó eredeti medrébe kerülne, hanem egy 3,5 kilométer hosszú elvezető csatornába, amely visszatorkollana a Drávába. A duzzasztómű és a visszavezetés közötti körülbelül 5 kilométer hosszú folyószakaszba a tervek szerint minimálisan másodpercenként 40 köbméter vizet kívánnak vezetni, mint ökológiailag szükséges mennyiséget. A többféle - folyamatos, változó, kombinált - üzemmódra tervezett erőmű teljesítménye 138 MW lenne, s a horvátok általában a napi csúcsra járatást kívánnák alkalmazni, nagyvíz esetén folyamatosan üzemeltetve az erőművet.
A magyar kormány már 1999-ben a Drávával kapcsolatos egyes kérdésekről szóló határozatában (2066/1999. - III. 31.) megfogalmazta, hogy hasonló értesítés esetén részt kíván venni a környezeti hatásvizsgálati eljárásban, amelyet az espooi egyezmény biztosít. Erről a Külügyminisztérium tavaly júliusban tájékoztatta a horvát nagykövetséget diplomáciai jegyzék formájában. E jegyzékben a kormány jelezte azt is, hogy nem ért egyet a vízerőmű megvalósításával. Turi-Kovács Béla környezetvédelmi miniszter levélben válaszolt a mostani értesítésre is, megerősítve, hogy Magyarország részt kíván venni az espooi egyezmény szerinti környezeti hatásvizsgálati eljárásban.
L. L.

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet