BUX 139388.53 1,28 %
OTP 44890 2,07 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Belekényszerítenék a szövetkezeteket az állami hitelbe

A külső üzletrész-tulajdonosok egy részének kifizetéséhez a mezőgazdasági szövetkezetek állami hitelt vehetnek igénybe, s ha a földhivatalok felé nem igazolják, hogy saját forrásból fizetnek, az igazolás hiányát az erre vonatkozó kormányrendelet tervezete szerint automatikusan hitel iránti kérelemnek kell tekinteni. A hitelt egy éven belül vissza nem fizető szövetkezetekben tulajdonrészhez juthatna az állam.

2001. február 9. péntek, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A törvény felhatalmazta a kormányt, hogy az üzletrészek megvásárlásának részletes pénzügyi és elszámolási szabályait rendeletben állapítsa meg. A rendelet a kormány által a héten már tárgyalt, de el egyelőre nem fogadott tervezet szerint a mezőgazdasági tevékenység meghatározásához a TEÁOR 98 jegyzéket kell alapul venni. A szövetkezet árbevételének összetételét a törvény hatálybalépése előtti utolsó közgyűlésen elfogadott éves beszámoló adatai alapján kell megállapítani, ami azt jelenti, hogy az 1999. évi adatok az irányadók, a törvény alól kibújni tehát a mérleg utólagos „kozmetikázásával” nem lehet (NAPI Gazdaság, 2001. január 13., 1-3. oldal).

A tervezet szerint a külső üzletrész-tulajdonosoknak 2001. április 15-ig kellene jelezniük a földművelésügyi hivataloknál az üzletrészüket érintő eladási igényt. A szövetkezetek a rendelet hatálybalépését követő 15 napon belül lennének kötelesek 30 napnál nem régebbi cégkivonatukat és legutolsó elfogadott mérlegüket megküldeni az illetékes földművelésügyi hivatalnak. Az igénybejelentésekre hozott vagyonnevesítési határozatokat és üzletrész-nyilvántartásukat pedig április 20-ig kellene megküldeniük. A szövetkezeteknek április 30-ig kellene nyilatkozniuk szintén a földhivataloknak arról, hogy saját forrásból tudnak-e fizetni vagy igénybe veszik a kifizetések egy részéhez az állami hitelt, illetve eddig kell a vételárat átutalniuk. Amennyiben nem igazolják a kifizetést, azt a földhivatalok automatikusan a hitel iránti kérelemnek tekintik. Ebben az esetben a földhivatal maga intézné a szövetkezet hitelfelvételét. Amennyiben a szövetkezet egy éven belül nem tudná visszafizetni a hitelt, annak fejében az állam tulajdonrészt szerezhetne benne.
A mezőgazdasági szövetkezeti üzletrészek megvásárlásáról szóló, idén január 1-jén hatályba lépett törvény azokra a működő mezőgazdasági szövetkezetekre terjed ki, amelyek árbevételének több mint 50 százaléka mezőgazdasági tevékenységből származik. Az üzletrészek értékét legkésőbb 2001. július 1-jéig kell kifizetni. Az állam az 1992-ben kívül álló üzletrészesek, illetve örököseik kifizetéséhez a tervek szerint hitelt nyújt, egyelőre azonban nem tisztázódott még, hogy a 15-20 milliárd forint kölcsön honnan érkezik: az ÁPV Rt.-től vagy a Magyar Államkincstártól (NAPI Gazdaság, 2001. február 8., 1-3. oldal).
László Levente

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet