Megkapják a minőségi támogatást a sertés- és baromfitenyésztők az idei évre - tájékoztatta Tamás Károly, az FVM közigazgatási államtitkára az MTI-t csütörtökön késő délután, nem sokkal azelőtt, hogy Torgyán József, a szaktárca minisztere bejelentette lemondását. Az államtitkár elmondta: a 12,5 milliárd forintos keret, amelyet intervenciós alapba kívántak elkülöníteni, mégis minőségi támogatásként funkcionál majd. Ezt az Országgyűlés mezőgazdasági bizottsági ülését követően döntötte el Torgyán József agrárminiszter, valamint Szabadi Béla politikai és Tamás Károly közigazgatási államtitkár. A döntés következtében a sertéstenyésztők megkapják az E minősítésű termékeik után a kilogrammonkénti 20, az U minősítésű termékre a 15 forint támogatást, a baromfitenyésztők 12-15 forint minőségi támogatást kaphatnak kilogrammonként termékminőségtől függően.
A minőségi támogatás önmagában nem oldja meg az ágazatok gondjait. A sertéságazatban a WTO-megállapodás az idei évre biztosít még 4,8 milliárd forint exporttámogatási lehetőséget, a baromfiágazatnak pedig éves szinten 2,5 milliárd forint exportszubvencióra lenne szüksége külpiacai megtartásához.
L. L.
