BUX 138439.02 0,59 %
OTP 44380 0,91 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Javulnak a magyar búzaexport esélyei Romániában

Románia csak most jelentette be, hogy amerikai kormánykölcsönből búzát importálna, a magyar gabonakereskedők azonban már több hete lecsaptak a piacra. A magyar búzakivitel exportárualap hiányában nem nőhet az égig, de a kivitelben várhatóan megnő Románia súlya.

2001. január 26. péntek, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A magyarországi cégek alighanem tudnak búzát szállítani Romániának, de a román kormánytól még nem érkezett olyan megkeresés, hogy az amerikai hitelkonstrukcióban jöjjön létre ilyen üzlet - mondta Halász János, a bukaresti Magyar Kereskedelmi Iroda vezetője az MTI-nek azután, hogy Ilie Sirbu román mezőgazdasági miniszter kijelentette: Románia amerikai kormánykölcsönnel búzát tervez importálni. A román mezőgazdasági miniszter a lehetséges szállítók között említette Magyarországot is. Makay György, a Magyar Gabonafeldolgozók, Takarmánygyártók és Kereskedők Szövetsége (Gabonaszövetség) főtitkára szerint az amerikai kölcsön kapcsán a magyar részvétel kizárt. Az amerikaiak ugyanis ügyelnek arra, hogy a részükről adott kölcsönből amerikai árut vásároljanak a kedvezményezettek. Ez még olcsóbb is lehet a magyar búzánál, minőségben azonban elmarad attól - mondta lapunknak a szakember.

Halász szerint magyar gabonavállalatok hetek óta ajánlanak búzát - étkezési és takarmánybúzát egyaránt - román vásárlóknak s a nagy gabonavállalatoknak komoly készleteik vannak. A hullámzó gabonaárak ellenére bizonyos sávban versenyképesek lehetnek a magyar cégek Romániában - vélekedett. Makay a megnövekedett érdeklődés egyik kiváltó okának azt tartja, hogy Románia a közelmúltban jelentősen, 15 százalékra csökkentette a búza importvámját. A hírek szerint nem csak étkezési és takarmánybúzából, hanem lisztből is hiány van a román piacon. A liszt vámja ugyan a különféle pótlékok miatt magasabb a búzáénál, de a magyar cégek azt még szívesebben exportálnának. A magyar búzaexport a javuló lehetőségek ellenére a készletek végessége miatt nem bővül ugyan, de a Romániába irányuló kivitel aránya várhatóan növekszik - mondta Makay. Felhívta a figyelmet arra, hogy a héten a búza ára májusi jegyzésre rekordot döntött a Budapesti Árutőzsdén, a tonnánkénti 38 ezer forintot is meghaladva; az augusztusi ár 29,2 ezer forint volt, az előző, 37 ezer forintos rekord 1996 októberében született.
A román mezőgazdasági miniszter csütörtökön 100 ezer tonna búza felszabadítását kérte a miniszterelnöktől az állami stratégiai tartalékokból arra az időre, amíg megindul az amerikai kölcsönnel biztosított búzaimport. Ilie Sirbu szerint Románia az eredetileg felajánlott 100 millió dollár helyett 250 millió dollár hitelt kap az Egyesült Államoktól az úgynevezett GSM 103 program keretében, s jelenleg úgy tűnik, árban és beszerzési feltételekben az Egyesült Államok nyújtja a legelőnyösebb ajánlatot. A román agrártárca az év elején kezdte felmérni a búzakészleteket. A román sajtó, valamint a malom- és a sütőipar már hónapok óta arra figyelmeztet, hogy az év első hónapjaiban súlyos búzaválsággal kell szembenézni.
L. L.

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet