Miután több kritika is érte a szakminiszter által támogatott iskolatejprogram lebonyolításának módját, az FVM idén szakít a korábbi rendszerrel, s a továbbiakban már nem a Tej Terméktanácson keresztül valósítja meg az akciót, hanem közbeszerzési pályázatot ír ki. Az iskolatejprogramot tavaly az FVM és a terméktanács támogatta, az önkormányzatok a költség 30 százalékát állták.
A szaktárcánál most dolgozzák ki annak a közbeszerzési pályázatnak a feltételeit, amelyen eldől, hogy melyik tejfeldolgozó vehet részt a továbbiakban az akcióban. Eddig megyénként általában egy feldolgozó kapcsolódott be a programba.
A változással egy időben végelszámolásra kerül az Iskolatej-Program Szolgáltató Kft., amely a Tej Terméktanács címére lett bejegyezve, de nincs köze a szervezethez. A kft. - amelyet 1998-ban alapított öt részvénytársaság, a Tetra Pak Hungária, a Szegedtej, a Veszprémtej, a Hajdútej és a Baranyatej - ma már nem működik, mert a Tetra Pak által javasolt dobozos-szívószálas helyett a hagyományos poharas kiszerelés győzedelmeskedett, ezért a tejfeldolgozók a Tetra Pak nélkül, a kft. mellőzésével vettek részt a programban. A cég végelszámolását tehát nem is annyira a közbeszerzés kiírása, mint inkább a csomagoló kiválasztása indokolta - mondta lapunknak Farkas Blanka, a társaság végelszámolója.
A gyermekeknek fejenként napi 0,2 liter ingyentejet biztosító iskolatej-akciót először Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében vezették be, s azóta folyamatosan bővült a résztvevők köre. Tavaly az ellátás - a terméktanácsnak a feldolgozókkal kötött keretlétszám-szerződései alapján - már mintegy 489 ezer gyermekre terjedt ki. A program keretében - az FVM szerint, amely 190 oktatási nappal számolt - a múlt évben körülbelül 18,5 millió liter tejet osztottak ki.
L. L.
