A zöldtárca miniszteri értekezlete döntött tegnap a környezetvédelmi alap célelőirányzat (KAC) szabályozásának módosításáról. A szigorítás a környezetvédelmi fejlesztésekhez elnyerhető támogatások, kölcsönök igénybevételi feltételeire vonatkozik, az ezt szabályozó miniszteri rendelet szövege jelenleg tárcaegyeztetésen van, megjelenése január végén várható - mondta lapunknak Kemény Attila, a Környezetvédelmi Minisztérium (KTM) környezetvédelmi helyettes államtitkára. A módosítással a KTM a források hatékonyabb felhasználását, az ellenőrzések javítását, a pályázati rendszer megerősítését szeretné elérni - hívta fel a figyelmet, hozzátéve: megváltozik a bírálati rendszer, a pályázatok beadását közjegyző felügyeli majd, a döntéseknél pedig szétválik a szakmai és a pénzügyi rész. A szakmait - megfelelő előkészítés után - a környezetvédelmi, illetve a természetvédelmi helyettes államtitkár fogja össze, a pénzügyi résznél pedig részletesen elemzik a hatásokat, a hitelkihelyezési kockázatot. Turi-Kovács Béla miniszter tegnap az MTI tudósítása szerint sajtótájékoztatón közölte, hogy a rendelet megnehezíti a visszaéléseket. A tájékoztatón Skultéty Sándor közigazgatási államtitkár hangsúlyozta: a KAC-ból az eddigi 51 százalék helyett legalább 61 százalékot kell fordítani a környezetvédelmi fejlesztési programok támogatására, sőt lehet, hogy idén 70 százalék jut erre a célra.
(NAPI)
