Az idei harmadik negyedév végéig a magán-nyugdíjpénztári tagok 89 százaléka - 1,899 millióan - önként lépett be a pénztárakba, míg 11 százalékuk pályakezdőként került a rendszerbe. Idáig összesen 26 ezer pénztártag - 1,2 százalék - lépett vissza a felosztó-kiróvó nyugdíjrendszerbe. Június 30. és szeptember 30. között mintegy 20 milliárd forint tagdíj folyt be a pénztárakhoz, 1 milliárddal kevesebb, mint az év második negyedévében, a csökkenés a visszalépők távozásával hozható összefüggésbe. A magánpénztárak az év harmadik negyedévében 5,4 milliárdos befektetési tevékenységből származó bevételük és 4,2 milliárdos ráfordításaik különbségeként 1,2 milliárd forint nettó bevételt könyveltek el.
A pénztárak 151 milliárdos vagyonának 80 százaléka továbbra is állampapírban fekszik, a részvények aránya 14, a befektetési jegyeké 3,8, a kötvényeké 1,6 százalék. Jelentős befektetési kockázattal kell számolni a felügyelet megállapítása szerint amiatt, hogy az állampapír-portfóliót nem menedzselik aktívan, és ezért - egyéb tényezők mellett - a befektetési tevékenység nettó bevétele alacsony szintet mutat.
Vélhetően a megváltozott adószabályoknak köszönhetően - az egészség- és önsegélyező pénztárak adókedvezménye idén azonos az önkéntes nyugdíjpénztárakéval - a július-szeptemberi időszakban hat egészség- és három önsegélyező pénztár nyújtotta be tevékenységi engedély iránti kérelmét a felügyelethez. Igencsak ingadozik az önkéntes pénztárak befektetési tevékenységből származó nettó bevételeinek összege: az idei első negyedévben 7, a másodikban - a kedvezőtlen árfolyam-alakulások miatt - 1,2, míg a harmadik negyedévben 2,8 milliárd forint származott a befektetési tevékenységből.
G. Á.
