BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
header

Befektetés

06.
05.
00:00

Fordulat Európában

Kétnapi visszaesés után valamelyest javítani tudtak az öreg kontinens tőzsdéi. A piacmozgató hírek közül kiemelkedik, hogy a napvilágot látott legújabb hírek szerint az utóbbi időben megjelenő felemás amerikai makroadatoknak köszönhetően a jegybank szerepét betöltő Fed esetleg mégsem fogja vissza az eszközvásárlási programját, de jót tettek a kereskedésnek a hétfői tengerentúli pluszok, illetve az is, hogy májusban 2 százalékkal esett a munkanélküliségi segélyért folyamodók száma Spanyolországban − a 4,89 milliós adat decemberben volt utoljára ennyire alacsony. A jó hangulatot ezenfelül az is segítette, hogy életjeleket adott a brit építőipar, mivel a beszerzési menedzserek már − igaz, minimális − növekedést várnak az elkövetkező időszakban. A nap nyertese a bankszektor volt, a Banco Santander, a BBVA és Société Générale is jelentős pluszban zárt, ez utóbbinak az is segített, hogy a Goldman Sachs immár újra vételre ajánlja a pénzintézet részvényeit. Mindennek következtében a londoni FTSE−100 0,5, a frankfurti DAX és a párizsi CAC−40 egyaránt 0,1 százalékkal gyarapodott a nap eleji értékéhez képest. Még jobban sikerült a nap a periféria indexeinek, a madridi IBEX−35 például a bankok jó teljesítményének köszönhetően közel 1 százalékot erősödött, míg a milánói FTSE-MIB 0,5 százalékos plusszal zárta a kereskedést. Hasonló hírek mozgatták a tengerentúli tőzsdéket is, ahol azonban ellenkező irányba hatott az a hír, miszerint tovább nőtt az amerikai külkereskedelmi hiány, így lapzártakor a Dow Jones ipari átlaga és az S&P−500 0,2 százalékos mínuszban állt, a Nasdaq pedig 0,1 százalékot bukott. Az amerikai hírek közül ki kell emelni, hogy a héten az AIG és a General Motors (GM) is visszakerül az S&P−500 indexbe.

Szerző(k):
Dzindzisz Sztefan
06.
05.
00:00

Felhőalapú szolgáltatásban terjeszkedik az IBM

Kétmilliárd dollárért felvásárolja a dallasi székhelyű SoftLayer nevű céget az IBM. A társaság várakozásai szerint az üzlettel megerősítheti vezető pozícióját a felhőalapú szolgáltatások piacán, a vállalati és magánügyfelek pedig ezen szolgáltatások gyorsabb elterjedése révén profitálhatnak belőle. A felvásárló szerint a SoftLayer volt a legnagyobb magánkézben lévő társaság ebben a szektorban, a cég az Egyesült Államokban, Ázsiában és Európában összesen 21 ezer ügyfelet és 13 adatközpontot szolgál ki. Ezekkel együtt az IBM várakozásai szerint a felhőbiznisz 2015 végére évente 7 milliárd dolláros árbevételt generál majd a cégnek. A várakozások szerint a kedden bejelentett tranzakciót a harmadik negyedévben zárhatják le a felek, amikor az IBM az átszervezés után egy új önálló üzletágat hoz létre a felhőalapú szolgáltatásokra.

Szerző(k):
Beke Károly
06.
04.
00:00

Nem akar állami tulajdonba kerülni a görög Alpha Bank

A szükségesnél több új részvényt bocsátana ki a harmadik legnagyobb görög pénzintézet, amely így magánbefektetők bevonásával tömné be a lyukakat, hogy ne szoruljon az állami bankmentő alapra. Az Alpha Bank az első a görög piacon, mely anélkül tudja pótolni tőkéjét, hogy igénybe venné a bankmentő alapot, melyet a nemzetközi mentő csomagból finanszíroznak. Korábbi becslések szerint a négy legnagyobb görög banknak összesen 27,5 milliárd eurónyi friss tőkére van szüksége, hogy a veszteségleírások és a rossz hitelek miatt keletkezett tőkehiányt pótolják.

Szerző(k):
Beke Károly
06.
04.
00:00

Új vezérigazgató áll az OTP Alapkezelő élén

Június 1-jétől a vezérigazgatói posztot Köves Benedek vette át az OTP Alapkezelőnél − jelentették be a cég vezetői sajtótájékoztatón. Korábban vezérigazgató-helyettesként dolgozott Köves, aki Hamecz Istvánt váltja a cég élén. Az eddigi vezérigazgató, az igazgatóság elnökeként, a társaság stratégiai irányítója lesz. Hamecz a váltás kapcsán elmondta: két célja volt az alapkezelővel, amikor 6 éve elvállalta a vezérigazgatói pozíciót: a jó nem elég jó, a legjobbnak kell lenni, és ezt mindenkinek tudnia kell. Mindezt mára el is érte az OTP Alapkezelő, amelynek az alapjaiba összesen 165,5 milliárd forint áramlott az év első négy hónapjában, így az alapokban kezelt vagyon 955,6 milliárd forintra nőtt. Ez mintegy 1,5 százalékpontos növekedést és 24 százalékos piaci részesedést jelentett. Az intézményi portfóliókezelést is beszámítva a teljes kezelt vagyon április végén 1357 milliárd forint volt. A tőke elsősorban a pénzpiaci, a kötvény- és abszolút hozamú alapokba vándorolt. Ez annak is betudható, hogy ezekben amúgy is erős az OTP. A legtöbb pénz, 110 milliárd forint az OTP Optima Alapba, míg a második az elmúlt évek egyik legjobban menedzselt alapjába, az OTP Supra Alapba vándorolt közel 22 milliárd forinttal.

Szerző(k):
Deák Bálint