BUX 139078.09 1,06 %
OTP 44630 1,48 %
header

Befektetés

06.
24.
00:00

Horvátországból pótolná kieső termelését az INA

Hazai termelésből finanszírozná a Szíriában kieső termelését a horvát INA olajtársaság − mondta a Bloombergnek Áldott Zoltán, a társaság elnöke. A polgárháború sújtotta országból már tavaly sem volt bevétele a cégnek, ennek betudhatóan jelentősen csökkent a profitja 2012-ben és az idei első negyedévben. Ezt a kieső bevételt pótolná a következő években a vállalat azzal, hogy Horvátországban növelné aktivitását. Ez elvileg jó hír, ugyanakkor arra is utal, hogy az INA még hosszú ideig nem számol bevétellel Szíriából. Elemzők szerint a Mol Nyrt. számára azért kedvező a nyilatkozat, mert a magyar olajvállalat portfóliójában a horvát kitermelés az egyik legjövedelmezőbb, mindenképpen pozitív lenne ennek növelése.

Szerző(k):
Beke Károly
06.
24.
00:00

Nem múlik a Fed-hatás a forint piacán

Péntek délután 299,39-nél állt a forint az euróval szemben, ez egy hajszálnyival alacsonyabb volt a csütörtöki szintnél. A nap első felében erősebb is volt a deviza, majd a nemzetközi hangulat javulása fokozatosan fulladt ki, így a forint is eladói nyomás alá került. Az sem hatotta meg a befektetőket, hogy végre megszűnt az EU túlzottdeficit-eljárása Magyarországgal szemben, hiszen ez már be volt árazva. A dollárral szemben 227,40-ig gyengült a magyar fizetőeszköz, míg a svájci frank 243,93 forintba került. A nemzetközi piacokon a dollár további erősödéséről szólt a nap, az amerikai deviza újabb fél százalékkal, 1,31592-ig erősödött az euró ellenében.

Szerző(k):
Beke Károly
06.
24.
00:00

Lemészárolták a magyar piacot a hétvége előtt

Hiába próbált talpra állni a csütörtöki nagy esés után a Budapesti Értéktőzsde irányadó indexe, délután, a nemzetközi hangulat romlásával az eladók vették át a hatalmat. Ráadásul, ahogy az várható volt, a CECE régiós index átsúlyozása miatt a zárásban további komoly nyomás nehezedett a papírokra. Emellett a befektetők továbbra sem heverték ki a Fed szerdai bejelentését a kötvényprogram várható visszafogásáról, a feltörekvő piacok mind a nap vesztesei voltak.

Szerző(k):
Beke Károly
06.
24.
00:00

Túlreagálták Bernanke szavait?

Ismét jókora gyengüléssel zártak pénteken a főbb nyugat-európai tőzsdék a csütörtöki óriási esést követően, a páneurópai indexek fél évvel ezelőtti szintekre süllyedtek vissza. A befektetők továbbra is a globális gazdasági kilátások romlásától tartanak, elsősorban az amerikai monetáris politikában hamarosan várható szigorítás hatására. A hangulatot a Görögországból érkező hírek sem emelték az egekbe, ezek szerint lehetséges, hogy újabb segélycsomagot kell összeállítani az országnak. A görög kormánykoalíció legkisebb pártja visszahívhatja minisztereit a kormányból, miután a három párt vezetője továbbra sem tud megegyezni az állami rádió- és tévétársaság sorsáról. Vegyes képet mutattak a nap végén a nagyobb amerikai részvénypiacok is. A Dow és az S&P−500 index enyhén erősödött a roppant volatilis kereskedésben, ha egész heti teljesítményük összességében negatívra is sikeredett. A pénteki finom emelkedés egyik elsődleges oka az lehetett, hogy − például a The Wall Street Journal szerint − a befektetők korábban túlreagálhatták az amerikai központi bank szerda esti megnyilatkozását. A lap monetáris politikával foglalkozó blogjában Jon Hilsenrath azt írta, hogy a piacok túlságosan nagy jelentőséget tulajdonítottak az amerikai monetáris mennyiségi enyhítés visszafogására tett utalásoknak és elhanyagolták az ezzel ellentétes jelzéseket. A szakíró szerint várhatóan még jó ideig alacsonyan maradhat az irányadó kamat az USA-ban. A nyugtalanságot azonban jelzi, hogy a tízéves államkötvény hozama 2,53 százalékra, majd kétéves csúcsra szökött föl a hét utolsó napján. A Goldman Sachs szerint mindemellett továbbra is érdemes a részvénypiacot venni a kötvényekkel szemben, a cég elemzői szerint a mostani szintekről még mintegy 10 százalékot emelkedhet az S&P−500, úgy 1750 pontig.

Szerző(k):
Major András