Az idei a befektetési alapok és a fejlett részvénypiacok éve lehet, a feltörekvő országokban és a nyersanyagoknál azonban már látszanak a megtorpanás jelei − hangzott el a CIB Bank szerdai sajtóbeszélgetésén. Hajdu Egon, a CIB Alapkezelő befektetési igazgatója úgy véli, hogy az alapok elsősorban a bankbetétek kárára növekedhetnek, az elmúlt hónapok folyamatai már arra utalnak, hogy elindult a hozamvadászat.
A szakember szerint tavaly nem volt nehéz vonzó hozamot elérni, mert szinte minden eszközosztály jól teljesített, ehhez képest idén a fejlődő piacok és a nyersanyagok gyengébben szerepelnek. A fejlődő országokat most már nem kezelik egységes eszközosztályként, a kisebb régiókat és az egyes országokat egyenként érdemes fundamentálisan elemezni.
A fejlett piacok megtorpanása Hajdu szerint azzal magyarázható, hogy az év elején szinte megállíthatatlanul mentek történelmi csúcsra az indexek. A Fed kötvényprogramjának leállításával kapcsolatos félelem kiváló alibi volt, hogy a profit egy részét realizálják a befektetők. A befektetési igazgató szerint ha a Fed visszafogja kötvényvásárlását, azzal a meglévő likviditás nem csökken a piacon, csak a havi növekedési ütem lesz visszafogottabb. Ráadásul tavasszal a japán jegybank is elindította likviditásnövelő programját és Hajdu Egon szerint a szeptemberi német választások után az ECB is hasonló programba kezdhet. A monetáris politika ezért továbbra is támogató lehet a fejlett piacok számára.
