A fejlett részvénypiacok ugyan egy hónapja korrekciós fázisban vannak, azonban egyre több az arra utaló jel, hogy megindult a \"nagy átforgatás\", azaz a tőke a kötvényekből a részvényekbe tart.
Az év elején népszerű elmélet volt a piaci stratégák körében, hogy 2013 lehet az az esztendő, amikor az alacsony hozamú, biztonságos kötvényekből megindulhat a tőkeáramlás a részvénypiacokra. Az úgynevezett \"nagy átforgatásra\" azonban viszonylag kevés bizonyíték volt, a tőkeáramlási adatok ugyanis arra utaltak, hogy a részvénypiacra érkező friss tőkét a pénzpiaci alapokból vonták ki a befektetők. Egészen idáig − írja összefoglaló elemzésében a Reuters.
A Fed legfrissebb adatai ugyanis arra utalnak, hogy a várva várt mozgás megindulhatott a nagy intézményi befektetők részéről. Az első negyedévben ugyanis az amerikai nyugdíjalapok és biztosítótársaságok mintegy 13 milliárd dollár értékben vásároltak részvényeket, s 10 milliárd dollár értékben értékesítettek kötvényeket. Bár a mozgás mértéke egyelőre nem túl nagy, ezzel a 45 ezer milliárd dolláros vagyont kezelő szektorban a részvény-allokáció aránya 45 százalékra emelkedett, ez a legmagasabb érték 2007 óta.
A befektetők a jelek szerint most ébrednek tudatára annak, hogy a részvények sokkal kedvezőbb befektetési lehetőséget jelentenek az alacsony hozamú kötvényekhez képest, azok árazása és várható hozama még most is magas − kommentálta Grant Bowers, a Franklin Equity Group portfóliómenedzsere az adatokat.
Mivel ez a mozgás ilyen sokáig váratott magára, ha megindul, akkor nem csak rövid távon fejtheti ki hatását, de akár több évre is meghatározhatja a piaci folyamatok irányát, hatalmas vételi erőt jelenthet a részvénypiacon − tette hozzá. A folyamatot csak erősítheti az eszközosztályok idei teljesítménye, hiszen az amerikai államkötvények átlagos vesztesége eddig 2,2 százalék volt idén, míg az MSCI All-Country Index az elmúlt hetek korrekciója ellenére is 8 százalékkal áll magasabban, mint év elején. Ráadásul a részvénypiac kockázati felára jelenleg még mindig 6-7 százalékon áll az amerikai részvényeknél, ez duplája az elmúlt 110 év átlagának.
Az elemzés szerint a nagy átforgatás megindulására utaló további jel lehet, hogy a hírek szerint a világ legnagyobb intézményi befektetői közül már több is tett ilyen irányú átsúlyozásra utaló lépéseket. A norvég állami vagyonalap portfóliójában például március végére rekord mélységbe, 36,7 százalékra zuhant a kötvények súlya. Az 1100 milliárd dollárt kezelő japán állami nyugdíjalap pedig a múlt héten jelentette be, hogy 11-ről 12 százalékra növeli a részvények súlyát, miközben a japán állampapírokét 67 százalékról 60 százalékra csökkenti.
