Számottevő gyengüléssel kezdte a hetet a Budapesti Értéktőzsde irányadó indexe, mely elsősorban a Magyar Telekom és az OTP visszaesésének \"köszönhette\" a negatív hangulatot. A reakció nem meglepő, hiszen a fenti két társaság a legnagyobb vesztese a délelőtt bejelentett újabb költségvetési kiigazító csomagnak.
A BUX index 1,3 százalékos visszaesés után 19 277 ponton fejezte be a hétfői kereskedést, a forgalom átlagos volt, a szokásoknak megfelelően ezúttal is az OTP vezetett, közel hatmilliárd forintnyi üzletkötéssel, de a Magyar Telekom papírjai is több mint egymilliárd forint értékben cseréltek gazdát. Ráadásul a fenti értékkel majdnem napi mélypontján zárt az index, mindössze húsz ponttal járt alacsonyabban délután.
A vezető részvények közül éppen a fenti két papír volt a legnagyobb vesztes, hiszen az OTP másfél százalékos gyengülés után 4873 forinton zárt, míg a távközlési részvény árfolyama 4,7 százalékkal, 343 forintra esett. Ennek oka az, hogy a nemzetgazdasági miniszter hétfő délelőtt a tranzakciós illeték és a telefonadó jelentős emelését jelentette be újabb kiigazító csomagjának keretében, ezek a terhek pedig a fenti két céget sújtják leginkább. A Mol ellenállt a rossz hangulatnak, az olajpapírok 0,65 százalékos erősödés után 16 910 forintot értek.
A gyógyszergyártók piacán is az eladók kerültek fölénybe, a Richter ugyanis 2,1 százalékkal, 35 060 forintig esett, míg az Egis 2,85 százalékkal lett olcsóbb, 21 270 forintot adtak érte a zárás előtt.
Az illikvid kis papírok közül a Konzum volt a nap nyertese 18,5 százalékos szárnyalással, de az EstMédia is jól szerepelt, hiszen több mint tíz százalékkal ugrott feljebb. A másik oldalon állt a Pannon-Flax 19,1 százalékos zuhanása és a Biomedical 7,4 százalékos visszaesése.
