A tervezettnél több állampapírt tudott eladni az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) a csütörtöki aukción, a hozamok azonban rég nem látott ugrást mutattak. Így folytatódott az utóbbi hetek negatív trendje, és messzire kerültek az áprilisi mélypontok.
Napi Gazdaság, Katona Vanda
A Fed kötvényprogramjának leállítása miatt egy ideje hektikus mozgások jellemzik a feltörekvő kötvénypiacokat, ennek újabb példáját hozta a csütörtöki aukció. A tervezett 38 milliárd forint helyett ugyan 17 milliárddal több állampapírt adott el az adósságkezelő, de a hozamok most látott mértékű emelkedésére nagyon rég volt példa.
A hároméves kötvények esetében a meghirdetett 18 milliárd forintnyi mennyiségre 51,1 milliárd forintnyi ajánlatot nyújtottak be, így az ÁKK 25 milliárdért adott el kötvényt. Az 5,18 százalékos átlaghozam azonban 72 bázisponttal magasabb volt a két héttel korábbi aukció adatánál. Hasonló volt a helyzet az ötéves papíroknál, ahol a tervezett 12 helyett 18 milliárdot bocsátott ki az állam, a hozam viszont 89 bázisponttal, 5,65 százalékra ugrott. A tízéves állampapírok esetében nyolcról 12 milliárdra emelte az elfogadott mennyiséget az adósságkezelő, mindezt 6,14 százalékos átlaghozam mellett tudta eladni, ami 88 bázispontos emelkedést jelentett május végéhez képest.
A másodpiacon ennél jóval kisebb hozamemelkedést regisztráltak, ami annak volt betudható, hogy az aukciókkal szemben ez naponta követi le a piaci eseményeket. A legnagyobb mértékben, 9 bázisponttal a tizenöt éves kötvények hozama emelkedett.
