A nemzetközi viszontbiztosítók által kibocsátott úgynevezett katasztrófakötvények kockázatosnak tűnnek első ránézésre, de legalább a pénzügyi válságoknak ellenállnak − derül ki a Financial Times (FT) összeállításából. E kötvényeket a biztosítók arra használják, hogy kockázataik egy részét a tőkepiacokra hárítsák, az ilyen papírok piaca 60 százalékban az Egyesült Államokra koncentrálódik. A lapnak nyilatkozó szakértők szerint e kötvények nem olyan kockázatosak, mint amilyennek tűnnek, bár a befektetők hajlamosak egy-egy nagyobb természeti csapás idején megijedni. A Swiss Re szakembere elmondta: idén már 3,6 milliárd dollárnyi kötvényt bocsátottak ki a biztosítók, Louis Monnier szerint a piac 40-50 milliárd dolláros lehet évente. A növekedés forrása a nyugdíjalapok, az életbiztosítók és a befektetési alapok növekvő érdeklődése.
Az utóbbit az fűti, hogy az instrumentumok kiválóan alkalmasak a diverzifikációra. A piacok 2008-as összeomlása idején sokan megtapasztalták, hogy minden eszköztípus nagyot bukott, e speciális kötvények azonban csak akkor hoznak veszteséget, ha bekövetkezik a természeti katasztrófa − vagyis ellenállnak például a pénzügyi válságoknak.
Az FT-nek nyilatkozó szakember szerint néhány éven belül 5−7 százalékos nettó hozamot lehet elérni a bankközi kamat felett a biztosítók katasztrófakötvényein, most azonban az amerikai hurrikán- és földrengéskockázatok miatt ez a hozamfelár csak 3,5 százalék, míg az európai és japán szél- és földrengéskockázatoknál mindössze 2,5 százalék körüli. A Swiss Re piaci indexe a 2002-es bevezetés óta átlagosan évi 8,3 százalékos hozamot ért el, ami alig maradt el a Barclays amerikai magas hozamú kötvényindexének 8,7 százalékos átlagos éves hozamától.
