BUX 138928.02 -0,41 %
OTP 44780 -0,31 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ráharapott a piac a katasztrófakötvényekre

2013. június 5. szerda, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A nemzetközi viszontbiztosítók által kibocsátott úgynevezett katasztrófakötvények kockázatosnak tűnnek első ránézésre, de legalább a pénzügyi válságoknak ellenállnak − derül ki a Financial Times (FT) összeállításából. E kötvényeket a biztosítók arra használják, hogy kockázataik egy részét a tőkepiacokra hárítsák, az ilyen papírok piaca 60 százalékban az Egyesült Államokra koncentrálódik. A lapnak nyilatkozó szakértők szerint e kötvények nem olyan kockázatosak, mint amilyennek tűnnek, bár a befektetők hajlamosak egy-egy nagyobb természeti csapás idején megijedni. A Swiss Re szakembere elmondta: idén már 3,6 milliárd dollárnyi kötvényt bocsátottak ki a biztosítók, Louis Monnier szerint a piac 40-50 milliárd dolláros lehet évente. A növekedés forrása a nyugdíjalapok, az életbiztosítók és a befektetési alapok növekvő érdeklődése.

Az utóbbit az fűti, hogy az instrumentumok kiválóan alkalmasak a diverzifikációra. A piacok 2008-as összeomlása idején sokan megtapasztalták, hogy minden eszköztípus nagyot bukott, e speciális kötvények azonban csak akkor hoznak veszteséget, ha bekövetkezik a természeti katasztrófa − vagyis ellenállnak például a pénzügyi válságoknak.

Az FT-nek nyilatkozó szakember szerint néhány éven belül 5−7 százalékos nettó hozamot lehet elérni a bankközi kamat felett a biztosítók katasztrófakötvényein, most azonban az amerikai hurrikán- és földrengéskockázatok miatt ez a hozamfelár csak 3,5 százalék, míg az európai és japán szél- és földrengéskockázatoknál mindössze 2,5 százalék körüli. A Swiss Re piaci indexe a 2002-es bevezetés óta átlagosan évi 8,3 százalékos hozamot ért el, ami alig maradt el a Barclays amerikai magas hozamú kötvényindexének 8,7 százalékos átlagos éves hozamától.

Beke Károly
Beke Károly

Ez is érdekelhet