Az SNB továbbra is elkötelezett a 2011 szeptemberében meghúzott 1,20-as árfolyamhatár mellett, és szükség esetén kész ennek felemelésére − mondta szerdán Frankfurtban Thomas Jordan. Emellett a szakember azt emelte ki, hogy az alpesi ország monetáris döntéshozói a negatív kamat lehetőségét sem vetik el. A minimálisan meghatározott árfolyamot addig fogjuk fenntartani, amíg arra a monetáris politikai célok eléréséhez szükség van − fogalmazott. A jegybankár emellett arról is beszélt, hogy szükség esetén az SNB kész korlátlan mennyiségben devizát vásárolni. A svájci jegybank ugyanakkor nem tervezi, hogy változtat jelenlegi aranytartalékának mértékén.
A hírre a frank kétéves mélypontra esett az euróval szemben, szerda délután 1,2593-nál állt a keresztárfolyam. Thomas Jordan szavait azzal indokolta, hogy a frank még mindig túlértékelt, további gyengülésre lenne szükség.
Évente egyszer-kétszer eddig is felvetődött a küszöb felemelése, ezt a mostani bejelentést sem kell úgy értékelni, hogy máris bejelentette az SNB a határ emelését − mondta a Napi Gazdaságnak Bámli Károly, a Commerzbank kereskedője. Szerinte az SNB-stratégia legnehezebb része a kiszállás lesz: minél feljebb emelik a limitet, annál nehezebb lesz felfüggeszteni a programot.
Bámli szerint a mostani helyzetben nem kockáztatott sokat Jordan a szerdai nyilatkozattal, hiszen már kedden 1,25 körül állt az euró/frank árfolyam, vagyis nem kerül pénzbe az SNB-nek az árfolyamlimit védelme. Ha ugyanezt a nyilatkozatot 1,20-as árfolyam körül tette volna a jegybankár, akkor annak sokkal nagyobb hatása lett volna a piacon − véli a kereskedő. Szerinte végeredményben az SNB várhatóan hagyni fogja, hogy a piac vezesse az árfolyamot, nem fognak érdemi lépéseket tenni, mindössze azt kommunikálták, hogy a jegybank minden eszköz bevetésére kész.
