BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Továbbra is szavakkal gyengíti Svájc a frankot

Szerdán is folytatódott a svájci frank intenzív gyengülése, miután Thomas Jordan, a svájci jegybank (SNB) elnöke felvetette, hogy a döntéshozók semmilyen eszköztől nem riadnak vissza, hogy a túl erős devizát megfékezzék. A jegybankár konkrétan megemlítette a közel két éve meghúzott 1,20-as árfolyamhatár felemelését és a negatív kamat lehetőségét.

2013. május 23. csütörtök, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az SNB továbbra is elkötelezett a 2011 szeptemberében meghúzott 1,20-as árfolyamhatár mellett, és szükség esetén kész ennek felemelésére − mondta szerdán Frankfurtban Thomas Jordan. Emellett a szakember azt emelte ki, hogy az alpesi ország monetáris döntéshozói a negatív kamat lehetőségét sem vetik el. A minimálisan meghatározott árfolyamot addig fogjuk fenntartani, amíg arra a monetáris politikai célok eléréséhez szükség van − fogalmazott. A jegybankár emellett arról is beszélt, hogy szükség esetén az SNB kész korlátlan mennyiségben devizát vásárolni. A svájci jegybank ugyanakkor nem tervezi, hogy változtat jelenlegi aranytartalékának mértékén.

A hírre a frank kétéves mélypontra esett az euróval szemben, szerda délután 1,2593-nál állt a keresztárfolyam. Thomas Jordan szavait azzal indokolta, hogy a frank még mindig túlértékelt, további gyengülésre lenne szükség.

Évente egyszer-kétszer eddig is felvetődött a küszöb felemelése, ezt a mostani bejelentést sem kell úgy értékelni, hogy máris bejelentette az SNB a határ emelését − mondta a Napi Gazdaságnak Bámli Károly, a Commerzbank kereskedője. Szerinte az SNB-stratégia legnehezebb része a kiszállás lesz: minél feljebb emelik a limitet, annál nehezebb lesz felfüggeszteni a programot.

Bámli szerint a mostani helyzetben nem kockáztatott sokat Jordan a szerdai nyilatkozattal, hiszen már kedden 1,25 körül állt az euró/frank árfolyam, vagyis nem kerül pénzbe az SNB-nek az árfolyamlimit védelme. Ha ugyanezt a nyilatkozatot 1,20-as árfolyam körül tette volna a jegybankár, akkor annak sokkal nagyobb hatása lett volna a piacon − véli a kereskedő. Szerinte végeredményben az SNB várhatóan hagyni fogja, hogy a piac vezesse az árfolyamot, nem fognak érdemi lépéseket tenni, mindössze azt kommunikálták, hogy a jegybank minden eszköz bevetésére kész.

Beke Károly
Beke Károly

Ez is érdekelhet