A korábbi 2,5 százalék után a harmadik sorozat már csak 2,25 százalékkal az eurózóna inflációja felett forog majd a Prémium Magyar Euró Államkötvényekből (PEMÁK) − jelentette be csütörtökön az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
Az ÁKK Zrt. márciusban és május elején 100-100, majd a hónap közepén újabb 150 millió euróval megemelte a 2016/X elnevezésű kötvény értékesíthető mennyiségét, ami így a piaci keresletre reagálva összesen 950 millió euróra nőtt. Mivel az állomány így az 1 milliárd euró közeli szintre emelkedett, a kibocsátó 2013. május 17-ei hatállyal lezárta annak forgalmazását.
A folyamatos értékesítés biztosítása érdekében 2016/Y elnevezéssel, 500 millió eurónyi mennyiségben új államkötvény értékesítését hirdette meg az adósságkezelő. Ennek kamata, a többi PEMÁK-hoz hasonlóan, két részből tevődik össze. A kamat alapját − az időközben jelentősen lecsökkent infláció miatt − 1,7 százalékban, a prémiumot pedig 2,25 százalékban határozta meg az ÁKK Zrt. Vételi nyilatkozatot legkorábban a 2013. május 21-i értéknapra adhatnak a befektetők. Így az első sorozat 5,1 százalékos, majd a második sorozat 4,7 százalékos kamata után a harmadik sorozat 3,95 százalékkal indul. Korábban Borbély László András, az ÁKK vezérigazgató-helyettese már jelezte a Napi Gazdaságnak (2013. március 12.), hogy a harmadik sorozat esetében megpróbálkozhat alacsonyabb kamatfelárral az adósságkezelő.
