A réz − mint a legfontosabb ipari indikátor − mutatja az irányt az ón és az ólom számára is, míg az alumínium kereskedése meglehetősen illikvid − avatott be az ipari fémek tőzsdei kereskedésébe Länger Péter, a Solar Capital Zrt. elemzője. A szakember kiemelte, hogy az utóbbi években Kínában először nagyon meglódult az ingatlanpiac, majd a lufitól való félelem miatt mesterségesen visszafogták a hitelezést, emiatt 3,8 dollárról csaknem 3 dollárig esett a réz árfolyama. A múlt héten azonban a Fed jelezte, hogy szükség esetén kész további lépésekkel élénkíteni a gazdaságot, majd pénteken a vártnál jobb amerikai munkaerő-piaci adat jelent meg, ezért a hétvége előtt \"nagyon megvették a rezet\", 3,12 dollárról egészen 3,3 dollárig emelkedett az árfolyam − vázolta fel Länger. A pénteki egyébként 2011 októbere óta a legnagyobb napi emelkedés volt a réz piacán.
A nyersanyag tőzsdei árjegyzése egyébként leginkább a kínai gazdasági adatok függvényében alakul, hiszen a távol-keleti ország a világ rézkeresletének 42 százalékát adja. Az utóbbi tíz évben a kínai gazdaság erőteljes növekedése indokolta a folyamatos áremelkedést, aminek köszönhetően a 2003-as 75 centes árfolyamról a mostani, 3 dollár feletti szintre emelkedett egy font réz ára. Szakemberek szerint egyébként jókor állt meg az esés, hiszen a 3 dollár alatti szint kulcsfontosságú lehetett volna, mivel a legtöbb gyártónak 2,75 és 3,15 dollár közötti minimális árszinten érdemes kitermelni a nyersanyagot.
A Solar Capital elemzője innen már nem számít újabb esésre a fém piacán, szerinte az ipari adatok is növekvő keresletet jeleznek előre, így júliusra a réz ára elérheti a 3,5−3,6 dolláros szintet. A szakember kiemelte, hogy az egyéb ipari fémek közül az ónt elsősorban a hadiipar használja, a folyamatos fegyverrendelések miatt szintén kedvezőek a kilátásai, míg az ólom az akkumulátorok egyik alapanyagaként főleg az autógyártás és a technológiai ipar felfutásából profitálhat.
Napi grafikonok
