Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) Zrt. havi rendszerességgel publikálja statisztikáját az állampapírok másodpiaci forgalmáról, az elmúlt öt év adatait vizsgálva 2012 elején volt egy kiemelkedő időszak, majd mostanra a korábbi szintre csökkent a forgalom. A vizsgált időszak legmagasabb havi forgalmát 2012 februárjában regisztrálta az ÁKK, akkor több mint tízezermilliárd forintnyi állampapír fordult meg a piacon. 2011 előtt nagyrészt a 2000−4000 milliárd közötti sávban szóródott a havi forgalom, 2012 vége óta pedig ismét ebben a tartományban van. Az utolsó adat szerint márciusban 2956,5 milliárd forint volt a forgalom, vagyis alig harmada az egy évvel korábbinak.
A tavalyi piaci környezetben valóban megugrott a forgalom az állampapírok másodpiacán. A befektetők érdeklődése jellemzően a hozamok volatilitásával növekszik, 2011 végén és 2012 elején a magas hozam miatt sok külföldi jelent meg a magyar állampapírok piacán − mondta Bangó Zsolt, az ÁKK Treasury főosztályának vezetője.
Napi Gazdaság, Katona Vanda
Az adósságkezelő szakembere kiemelte: egyértelműen az aukciós értékesítés alatt álló referencia (benchmark)-kötvényeknek van a legnagyobb másodpiaci forgalmuk. Az idei év annyiban speciális, hogy a közelmúltban három esetben is változott a benchmark. Ilyenkor egy ideig még a régi kötvények is magas forgalmat bonyolítanak, amíg az új papírok nem érnek el egy bizonyos népszerűséget. Az egyértelműen kijelenthető, hogy a három- és ötéves kötvényekkel bonyolítják a legnagyobb forgalmat.
Bangó Zsolt elmondása szerint az állampapírok esetében nem tapasztal jelentős szezonalitást az ÁKK, az viszont érdekesség, hogy rendre a szerdai napokon a legmagasabb a forgalom a másodpiacon, mivel akkor történik az aukciók elszámolása. Emellett nyáron kevésbé eseménydús a piac, de ez a statisztikákban nem jelenik meg feltűnően.
Napi grafikonok
Az elmúlt hónapok tendenciájában nyilván az is szerepet játszik, hogy egészen a közelmúltig viszonylag egyirányú lett a kereskedés, viszonylag kis volatilitás mellett szinte folyamatosan csorogtak lefelé a forinthozamok − mondta a Napi Gazdaságnak Forián Szabó Gergely, a Pioneer Alapkezelő befektetési igazgatója. A fejlődő piacokra áramló tőkének és a magyar \"sztori\" kedvezőbb megítélésének köszönhetően 2012-ben szinte folyamatosan emelkedett a külföldiek kezében lévő állampapírok állománya, ami idén év elején átmenetileg megtorpant. Számszerűen 2012 elején még 4000 milliárd forint alatt volt a külföldiek tulajdonrésze, ez a szám az év végére 5000 milliárd forint fölé emelkedett. A külföldiek forintkötvény-állományának közel 30 százalékos növekedése a másodpiaci forgalomban is éreztette hatását, részben ennek volt betudható a 2012 első felében tapasztalt kiemelkedő aktivitás. Azóta viszont megtört a lendület, az ÁKK legfrissebb adatai szerint 4961 milliárd forintig csökkent a külföldiek állampapír-állománya.
Napi grafikonok
A nemzetközi befektetők közül sokan továbbra sem preferálják a magyar kötvényeket, néhány nagyobb szereplő felülsúlyozásának köszönhetően azonban ez nem okozott különösebb problémát − emelte ki Forián Szabó Gergely. Szerinte a külföldiek hozzáállásában elsősorban nem az a mérvadó, hogy mit mondanak a hitelminősítők, hiszen amikor még Magyarország a befektetésre ajánlott kategóriában volt, akkor is \"bóvli\" hozamok mellett finanszírozták az országot, az utóbbi időszakban pedig a hitelminősítés javulása nélkül is jelentősen csökkent a forinttól elvárt hozamfelár. A Pioneer szakembere szerint egy esetleges felminősítési várakozás hozhatna némi pluszkeresletet a magyar állampapírok iránt, azonban a hitelminősítők korábbi nyilatkozatai alapján erről még korai lenne beszélni. Magyarország esetében egy újabb leminősítés fundamentálisan nehezen lenne indokolható, mégsem lehet kizárni ezt a lehetőséget, főleg ha a nemzetközi hangulat kedvezőtlenebbre fordulna.
