Ausztria heteken belül feloldja a külföldi bankbetétekkel kapcsolatos információk titkosságát, így megkezdődhetnek a tárgyalások az Európai Unión kívüli országokkal, például Svájccal − jelentette be Werner Faymann kancellár szombaton. A politikus bízik abban, hogy még a május 22-én esedékes uniós csúcs előtt megszületik a megállapodás, így vissza lehet szorítani az adóelkerülést, ami becslések szerint évente ezermilliárd eurós kárt okoz a tagállamoknak.
Faymann szerint Ausztria gazdaságilag sokkal rosszabbul járna, ha rásütnék a bélyeget, hogy támogatja az adócsalást. Ausztria volt az utolsó tagállam, mely még nem fogadta el a banktitkok feloldását; a brüsszeli tisztségviselők komoly nyomás alá helyezték a kormányt, miután áprilisban már Luxemburg is beadta a derekát.
Korábban az osztrák bankok marketingeszközként használták a bankszámlák titkosságát, hogy külföldi ügyfeleket csalogassanak magukhoz, de ez közel sem öltött olyan méreteket, mint Ciprus vagy Luxemburg esetében. Az osztrák jegybank adatai szerint jelenleg összesen 53 milliárd eurónyi külföldi betét van az ország bankjaiban, ebből 35 milliárd euró köthető uniós állampolgárokhoz.
