BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Európában is meghatározó lehet Varsó és Bécs egyesülése

Állítólag megkezdődtek a tárgyalások a bécsi és a varsói tőzsde között egy esetleges egyesülésről. A most még kezdetleges szakaszban lévő egyeztetések a jövőben felgyorsulhatnak. Azt viszont valószínűleg Bécsben is tudják, hogy a lengyel piacot nem kebelezhetik be a magyar, a cseh és a szlovén tőzsdéhez hasonlóan, minimum egyenlő partnerként kell kezelni a régió legnagyobb részvénypiacát.

2013. április 10. szerda, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Bloomberg információi szerint kezdeti szakaszban vannak a tárgyalások a bécsi és a varsói értéktőzsde között egy esetleges egyesülésről. A lépéssel a régió két legnagyobb részvénypiaca olvadna össze, a közös cég pedig már európai mércével mérve is tényező lehetne. A Napi Gazdaság kérdésére a varsói értéktőzsde szóvivője, Blazej Karwowski nem kívánta kommentálni a hírügynökség információit, akárcsak a lengyel fővárosban elnöki tanácsadóként dolgozó Szalay-Berzeviczy Attila egykori magyar tőzsdeelnök sem. A bécsi börze megkeresésünkre azt válaszolta, hogy ők eddig is nyitottak voltak valamilyen együttműködésre, most is zajlik párbeszéd a két cég között, ami teljesen természetes folyamat. A Bloomberg szerint a következő napokban Michael Buhl elnök-vezérigazgató bemutatkozó látogatásra utazik lengyel kollégájához, Adam Maciejevskihez, akit a közelmúltban neveztek ki, azonban ez nem jelenti azt, hogy a két cég kapcsolata szorosabb lesz.


Reuters

A két szereplő reakciója alapján valószínűleg az osztrákoknak lenne fontosabb egy esetleges egyesülés, azonban a lengyel piacot nem lesz egyszerű bekebelezniük. A statisztikákból az látszik, hogy a bécsi értéktőzsde az utóbbi években végrehajtott folyamatos terjeszkedéssel még mindig éppen csak Varsó nyomába ér. Akár a havi forgalmat, akár a tőzsdei vállalatok piaci kapitalizációját vizsgáljuk, a varsói piac önmagában akkora, mint a CEE Stock Exchange Group négy (osztrák, magyar, cseh, szlovén) tőkepiaca együttvéve. Talán nem véletlen, hogy a hírek szerint az osztrákok most más stratégiához folyamodtak, és azt hangsúlyozzák, hogy felvásárlás helyett egyenlő felek egyesüléséről lehetne szó.

A két tőzsde esetleges összeolvadása régóta terítéken van, a Gazeta Wyborcza című lengyel gazdasági lap szerint az előző varsói vezér, Ludwik Sobolewski az utolsó pillanatig intenzíven dolgozott azon, hogy a varsói értéktőzsde részesedést szerezzen más régiós tőzsdékben, melyeket végül az osztrákok vásároltak fel. Vagyis könnyen lehet, hogy az osztrákok kommunikációjával ellentétben nem a szándék hiányzott, hanem a lengyelek más feltételekkel, más erőviszonyok mellett képzelték el az egyesülést. A lengyel lap szerint azért lehet mindkét fél érdeke az összeolvadás, mert egyes osztrák bankok és befektetők túl gyengének találják a CEESEG-csoportot, és mérlegelik, hogy inkább a frankfurti vagy az isztambuli tőzsdével szerződjenek. Egy ilyen lépés pedig a külföldi befektetők szemében a varsói piacot is negatívan érintené. Az összeolvadással azonban a létrejövő közös cég piaci kapitalizációja már meghaladná az isztambuli tőzsdéét.


Napi grafikonok

Az üzlet létrejöttét hátráltathatja, hogy a lengyel fővárosban április 15-én vezetik be az új UTP kereskedési rendszert, míg a CEESEG-csoport tagjai a frankfurti Xetra-rendszert használják. A varsói értéktőzsde tavaly 273,8 millió zlotys (66,4 millió euró) árbevétel mellett 125,3 millió zloty üzemi nyereséget ért el, utóbbi érték 6,3 százalékkal volt alacsonyabb a 2011-esnél, a bevétel viszont 1,9 százalékkal emelkedett.

Ez a kezdeményezés beleillik a bécsiek eddig ismert regionális tőzsdei elképzelésébe, sőt nagy lehetőség, hiszen Varsó jelenleg a térség legerősebb piaca − mondta a Napi Gazdaságnak a felröppent hírek kapcsán Német Sándor, a Buda-Cash kereskedelmi igazgatóhelyettese. Hozzátette: Bécs évek óta törekszik a régió tőkepiacainak egyesítésére, amelyben kétségkívül a lengyel a legnagyobb falat. Ez az egyesülés tehát jelentősen növelné a régió piacainak erejét és presztízsét, de valószínűleg lassú folyamat lesz, hatása hosszabb távon érvényesülhet. Sok még a teendő a már Bécs alá került régiós piacokon is, hiszen a fő cél nem csupán a kereskedési rendszerek egyesítése, hanem a piacoké is, ami a meglévő tagok között sem valósult még meg.

Beke Károly
Beke Károly

Ez is érdekelhet