A legjobb minősítésű kötvények alacsony hozama arra ösztönzi a világ jegybankjait, hogy kockázatosabb és magasabb hozamú eszközök felé forduljanak − derül ki a Royal Bank of Scotland (RBS) felméréséből. Az eredmények azt mutatják, hogy a vizsgált jegybankok kétharmada nyitottabb a részvénybefektetésekre, mint egy évvel ezelőtt.
Reuters
Az RBS évről évre elkészíti hatvan jegybankra vonatkozó vizsgálatát arról, mibe fektetik tartalékaikat az intézmények. A most publikált eredmények azt mutatják, hogy korábban soha nem látott mértékben a részvények és a feltörekvő piaci devizák felé fordultak a vizsgált bankok. A megkérdezett hatvan szakemberből nyolc úgy nyilatkozott, hogy már jelenleg is van részvénybefektetésük, míg a válaszadók negyede arról számolt be, hogy vagy korábban volt ilyen jellegű tartalék befektetésük, vagy a következő öt évben számítanak arra, hogy a pénz egy részét részvényekben helyezik el. A részvényekkel kapcsolatban pozitívan nyilatkozó jegybankok összesített tartalék állománya 2500 milliárd dollár, vagyis a trend egyáltalán nem elhanyagolható.
A jegybanki szakemberek többsége szerint a Fed és az ECB laza monetáris politikája mindenképpen hatással lesz a befektetési döntéseikre, hiszen ezek a lépések növelik a negatív hozamok valószínűségét. A kötvényekkel kapcsolatban a jegybanki tartalékok kezelőinek hetven százaléka az A minősítésű államkötvényeket részesíti előnyben, ezen belül a válaszadók negyede a legjobb (AAA) besorolású papírokat vásárolja elsősorban. Húsz százalék azonban úgy nyilatkozott, hogy befektetésre nem ajánlott (junk) besorolású államkötvényeket, illetve vállalati kötvényeket is vásárol.
