Pénteken a 13 ezer pontos határt is átlépte a tokiói tőzsde Nikkei-225 indexe, erre 2008 óta nem volt példa. A mutató főleg az előző nap bejelentett masszív jegybanki gazdaságösztönzés hatására ugrott meg.
Napközben 13 225 ponton is járt a Nikkei index, majd a kereskedés végére 12 834 pontig csorgott vissza, ami még mindig 1,6 százalékkal magasabb volt a csütörtöki záróértéknél. A jó hangulat oka az volt, hogy a Bank of Japan (BoJ) új elnöke csütörtökön még a vártnál is agresszívebb monetáris lazítást jelentett be, a jegybank ugyanis a monetáris bázis megduplázásáról döntött. Így a jövőben a BoJ havonta a japán GDP 1,1 százalékának megfelelő összeget költ eszközvásárlásokra, ami arányaiban a duplája az amerikai Fed programjának.
A hasonló programok általában a részvényeknek kedveznek, hiszen a piacra ömlő pénz gyakran kockázatosabb befektetések felé vándorol, ez pedig pluszlikviditásként jelenik meg a tőzsdén. Másrészt a pénznyomtatás a jen gyengüléséhez vezet, ami az exportra termelő japán cégek számára kedvező, mert növeli profitjukat.
