Erősen megrángatták a forintot az új jegybanki ösztönzés hírére. A bejelentést követően először 304,40-ig szaladt fel az euró jegyzése, majd rövid idő alatt csaknem 5 forintot zuhanva, 299,60-ig esett. A 300 alatti szint azonban inkább csak leszúrás volt, stabilizálódni 300,50 környékén tudott az árfolyam − mondta a Napi Gazdaság Online-nak Kolba Miklós, az ING Bank devizaüzletágának vezetője.
A piacok számára jó hír volt, hogy maximum 3 milliárd euróval csökkenhet az MNB devizatartaléka a meghirdetett program alapján, ami jelentős tétel a 36 milliárd eurós tartalékból. Ez alapján Kuti Ákos, az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője arra számít, hogy a negatív forintpiaci hatást pozitív mozgások követhetik. Pozitívum, hogy a lakossági devizahitelesek számára most nem készült program, valamint elmaradtak a jelentős méretű kötvényvásárlásokat érintő bejelentések, amelyek lebegtetése borzolta a piaci szereplők kedélyeit. Azzal, hogy 3600 milliárd forintra szeretnék szűkíteni a kéthetes MNB-kötvények mértékét, lesznek olyan esetek, amikor a befektetők nem újítják meg a lejáró kötvényeket. Ilyenkor az MNB a devizás kötvényeket eladja, a befolyó euróból és más devizából pedig kifizeti a kéthetes kötvényeket forintban. A felszabaduló összegeket piacon kívül váltják forintra, hogy a lejáró kéthetes kötvényeket törlesszék. Emiatt a forinterősödés limitált maradhat. A bankok a felszabaduló pénzt elhelyezhetik a jegybank egynapos betétjében, amely az alapkamathoz képest 100 bázisponttal alacsonyabb kamatot ígér, vagy át is forgathatják állampapírba, más hazai kötvénybe. Úgy is dönthetnek viszont, hogy az itt parkoltatott pénzt devizára váltják. Ez utóbbi opció előre meg nem határozható mértékű forintgyengülést válthat ki, figyelembe véve a hazai devizapiac napi átlagos, néhány száz millió eurós forgalmát − véli Kuti.
Napi grafikonok
