BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Vergődésre telt a BUX-nak az első három hónapban

Gyengére sikerült 2013 első negyedéve − különösen a ciprusi válságkezelés nyomán előállt bizonytalanság húzta le az árakat a negyed végén. A négy vezető részvényből kettő így is pluszban zárt, de ez is kevés volt a BUX emelkedéséhez.

2013. április 2. kedd, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A jó évkezdés után a ciprusi fejlemények, valamint a magyar eszközök piacán tapasztalható befektetői kockázatkerülés hatására mínuszban zárta az első negyedévet a BUX. Igaz, a veszteség apró, csupán 1,7 százalék volt, a jövőre nézve azonban inkább a tendencia aggasztó. Az első két hónapban jól teljesítő index márciusban már nagyot zuhant, elsősorban a vezető részvények rossz szereplése miatt (ez nem is meglepő, hiszen a Mol és az OTP együttesen a részvénykosár közel kétharmadát teszik ki).


Napi Gazdaság, Földi D. Attila

A BUX-nál ugyan csak a Mol és a Richter szerepelt rosszabban az egész negyedévet tekintve, azonban az utolsó hetek mélyrepülésében leginkább az OTP volt a ludas. A bankrészvény ugyanis az 5000 forintos szintet is ostromolta a negyedévben, ami mintegy 20 százalékos drágulást jelentett rövid időn belül, végül azonban a bankszektorra veszélyt jelentő betéti illeték mélybe rántotta a részvényt, amely így alig 3 százalékot tudott megtartani a jelentős pluszból. A BUX-hoz képest jól szerepelt a Magyar Telekom is. Bár igazi osztalékrally egyelőre nem alakult ki, ám a tavalyi, részvényenként 50 forintos osztalék ismételt kifizetése erős támaszt adott a papíroknak a rossz hangulat dacára. Ennek köszönhetően mintegy 10 százalékkal drágult a távközlési részvény, ami az osztalékhozam szempontjából még mindig nem túl magas ár, a kedvezőtlen kilátások miatt azonban korlátozott lehet a további emelkedés. A negyedév nyertese a jelentős osztalékemelést bejelentő ANY Biztonsági Nyomda (korábbi nevén Állami Nyomda) lett, amely 15,5 százalékkal drágult a három hónap alatt. Érdekes, hogy nagyon jól szerepelt az Émász részvénye is, a rezsicsökkentéssel sújtott társaság részvényeit úgy látszik túladták a befektetők a tavalyi utolsó negyedévben, főleg annak fényében, hogy az áramszolgáltatók sem csökkentik az osztalék összegét. Persze a jövő itt is erősen kétséges, hiszen a közüzemi tarifák átpolitizálódása miatt újabb, nem feltétlenül kedvező intézkedések árnyéka vetül a részvényekre.

A vezető papírok közül a gyorsjelentésével nagy csalódást okozó Richter veszített sokat, és a Mol sem jeleskedett, annak ellenére, hogy az olajtársasággal kapcsolatban igazán rossz hír nem jelent meg a negyedévben. Úgy látszik azonban, hogy a rossz finomítói környezet és a várhatóan csökkenő olajár miatt inkább adták a részvényt a befektetők. A Richter esetében sem érkeztek olyan hírek, amelyek a részvényben lévő jó sztorikat erősítették volna − érdekes azonban, hogy az elemzők kedvence, az Egis is alig pár százalékos emelkedést ért el, pedig itt a negyedéves számok is szépek lettek. A három hónap nagy vesztese a Pannergy lett, ahol az árfolyam nem tudta kiheverni teljesen a Lazarus kiszállását. Bár a negyedév végi záróárnál sokkal rosszabbul is állt már a részvény, de így is 35 százalékos mínusz lett a vége.

Néhány fontosabb részvény első negyedéves teljesítménye
Társaság Záróár 2013.III. 29-én Záróár 2012.XII. 28-án Változás (százalék)
Állami Nyomda 490 424 15,57
Émász 11 400 10 115 12,70
Plotinus 2 050 1 820 12,64
Magyar Telekom 413 375 10,13
Elmű 13 490 12 300 9,67
E-Star 209 195 7,18
TVK 1 820 1 705 6,74
Graphisoft Park 898 855 5,03
OTP 4 285 4 150 3,25
Zwack 12 125 11 800 2,75
Rába 889 867 2,54
Egis 18 000 17 585 2,36
BUX 17 857 18 173 −1,74
CIG Pannónia 227 236 −3,81
Mol 16 695 17 755 −5,97
FHB 360 390 −7,69
Richter 33 215 36 210 −8,27
Synergon 370 438 −15,53
Appeninn 293 429 −31,70
PannErgy 373 579 −35,58
Forrás: Napi Gazdaság
Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet