A japán recessziónak vége, az év közepén már a javulás jeleit mutathatja a távol-keleti ország gazdasága, az adósság azonban fenntarthatatlan − mondta a Bank of Japan (BoJ) elnöke szerdán. Haruhiko Kuroda szerint a kedvező jelek ellenére továbbra is nagy a bizonytalanság Japánnal szemben Európa válsága, az amerikai költségvetési problémák és a Kínával való, gyakran feszült viszony miatt. Kuroda szerint a japán adósság gyors növekedése fenntarthatatlan, a kormánynak be kell bizonyítania, hogy az ország finanszírozása rendben van. Ennek érdekében közép- és hosszú távon költségvetési konszolidációs intézkedésekre lenne szükség, melyeket a kormány várhatóan meg is tesz majd.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) becslése szerint a japán adósság idén a GDP 245 százalékára emelkedhet, ez Kuroda szerint is extrém magas és abnormális. Szerinte a gyors adósságnövekedés mellett növelni kellene az adósság futamidejét, a bejelentés után a húszéves kötvények hozama tíz éve nem látott mélypontra esett. Kuroda azt is hangsúlyozta, hogy egyelőre korai beszélni a BoJ exit-stratégiájáról, mivel az infláció messze van a jegybank kétszázalékos céljától. A jegybankár kiemelte, hogy Abe Sinzo kormányával közösen dolgoznak az inflációs cél elérésén és azon, hogy az évek óta tartó deflációból kirángassák a gazdaságot, ennek sikere a belső keresleten és a vállalatok jelentős készpénzállományán múlik majd.
