Tavaly 6,3 milliárd forint veszteséggel zárt az Elmű-Émász vállalatcsoport egyetemes szolgáltatási üzletága, a mínusz várhatóan idén tovább emelkedik − mondta Bernhard Lüschper, a vállalatcsoport igazgatósági tagja az Energiainfo.hu tegnapi sajtóklubján. A vállalatcsoport az elmúlt 17 évben 200 milliárd forint osztalékot fizetett ki tulajdonosainak (köztük az állami MVM Zrt.-nek, illetve a valamivel 80 százalék feletti tulajdonos német RWE-nek és EnBW-nek). A csoport ezzel párhuzamosan 450 milliárd forintot ruházott be a magyarországi hálózatba − tette hozzá Lüschper. A tulajdonosok 3,1 százalékos átlagos megtérülést értek el.
Napi grafikonok
Tavaly 2011-hez képest az Elmű Nyrt. 21 százalékkal, az Émász Nyrt. pedig 12 százalékkal kevesebb áramot értékesített, az Elmű 8,37, az Émász 4,31 milliárd forint adózott eredményt ért el, beruházásokra 32, alvállalkozói megbízásokra összesen 64 milliárd forintot költött a vállalatcsoport 2012-ben, miközben Lüschper szerint az adóterhelés összesen 69 milliárd forintot tett ki. Az áramforgalom idén tovább csökken, a hálózati üzletág átlagos tőkeköltsége a tavalyi 7,79 százalékról 6,23 százalékra esik, ez azonban nem jelent garantált megtérülést, mert további jelentős adó- és illetékterheket kell még levonni. Összességében idén nulla közeli eredményre számít csoportszinten a vállalat, a hálózati beruházások a korábbi évek 30 milliárd forint körüli átlagának felére csökkennek − ez a minőségjavító fejlesztések leállását jelenti.
