A német DAX index legnagyobb vesztese volt szerdán a Commerzbank részvénye, amely több mint 8 százalékkal zuhant arra a hírre, hogy a bank tőkeemelésre készül. A német bank 700 és 800 millió euró közötti tőkeemelést tervezett, ami 10 százalékos hígulást jelentett volna a jelenlegi árfolyam mellett. A hírek szerint a tőkeemelés az éjszakai órákban meg is történt, úgynevezett gyorsított eljárásban. A Commerzbank délutáni hivatalos bejelentése szerint 2,5 milliárd euró értékben bocsát ki új részvényeket, hogy visszafizethesse az Allianztól és a német bankmentő kormányzati alaptól (SoFFin) kapott tőkét. A SoFFinnak 1,6 milliárd eurót, az Allianznak 750 millió eurót fizethet így vissza a a társaság. A Bázel III. szerinti törzstőkéje így a tavaly év végi 7,6 százalékról 8,6 százalékra emelkedhet. Feltehetően még nagyobb lett volna az árfolyamzuhanás, ha nem tompítja egy kedvező hír, miszerint a német bank leányvállalata, az Eurohypo a brit ingatlanpiacon 5 milliárd font értékű ingatlanportfóliót tervez értékesíteni.
Az eladásra azért van szükség, mert így a Commerzbank a megképzett céltartalékokat a vételártól függően részben vagy egészben visszaírhatja, amin keresztül egyszeri nyeresége lenne. Ezzel pedig csökkentené a kockázattal súlyozott eszköznagyságot és növelné a bank tőkemegfelelési mutatóját. Ráadásul a brit kereskedelmi ingatlanok hitelezését kiemelten kockázatosnak tekinti a Commerzbank. A non-core üzletágban, melybe a kereskedelmi ingatlanok finanszírozása is tartozik, az átlagos nemteljesítési ráta 8,1 százalék − hívja fel elemzésében az Erste a figyelmet, így ha névértéken adják is el az ingatlanokat, részvényenként legfeljebb 8 centes értéknövekedést jelenthet (az átlaggal számolva).
