BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Lemaradt a régiótól a forint

2013. március 12. kedd, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Egyértelműen alulteljesít a forint a régiós devizákhoz képest az elmúlt napokban, ennek tudható be, hogy a 300-as szintet is simán átvitte az euróval szemben. Ennek oka, hogy külföldön aggódnak a magyar alkotmány módosítása, az MNB-alelnökök hatáskörének csorbítása és a devizatartalék miatt − vélik a szakértők. A forintban most sztori van és ezt szeretik a befektetők, hiszen \"lehet rá kereskedni\" − mondta a Napi Gazdaságnak Ötvös Mihály, a CIB szenior devizakereskedője. A forint 303,6-ig szaladt el hétfőn, ami egy technikai ellenállás. Amennyiben ezt is átviszi az árfolyam,  akkor a következő szint 307 forint közelében lehet, ami egy tavaly nyári csúcspont volt. Nehéz azonban elképzelni azt, hogy mivel sikerül most megnyugtatni a piacokat, az látszik ugyanis, hogy komoly külföldi vételek vannak a forinttal szemben. Márpedig a külföldiek könnyen meglehet a 310 forintos euró is, ami fölött csak a tavaly év eleji nagy pánik óta nem látott, 313 és 318 forintos szintek vannak − állapította meg Ötvös, aki szerint érdekes volna, ha épp az új jegybanki vezetésnek kellene a forint védelmében kamatot emelni, erről azonban egyelőre nincsen szó, és 310 forintos euróig valószínűleg szóba sem jön ilyen lépés. Ruzsonyi Ákos, a Commerzbank devizakereskedője is úgy látja, hogy jegybanki Intervenció csak a 320-325 forint környéki eurónál lehet, azonban verbálisan már most is lehet majd számítani forintot erősítő nyilatkozatokra. Így Ruzsonyi 307 környékén már inkább venné a forintot, drámai gyengülésre ugyanis nem számít.

Aggódnak a külföldiek, hogy a devizahitelesek megmentése érdekében hozzányúlnak-e a devizatartalékhoz. A piaci szereplők 1-2 milliárd euróra számítanak is − véli Csajbók Róbert, az ING devizakereskedője. A forint számára rossz jel, hogy a jelenlegi jó piaci helyzetben viselkedik ilyen gyengén, amikor nincs érdemi kockázatkerülés a pénzpiacokon. Így a forint levált a többi régiós devizától, a lengyel zloty, a román lej és a cseh korona is jól tartja magát. Így amint fordul a hangulat, nagyobb kilengés is jöhet. Igaz, az új jegybanki vezetést várhatóan kevéssé zavarja a gyengébb árfolyam, mint az esetleges nagyobb volatilitás.

Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet