BUX 138496.80 -0,72 %
OTP 44360 -1,25 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Meghiúsult a részvényhígítás a Tevánál

2013. március 6. szerda, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Perre mentek a kisrészvényesek a debreceni Teva Gyógyszergyár Zrt. ellen, mert úgy vélték, jogellenesen akarta hígítani a részvényeket a fő tulajdonos, és a társaság nyilatkozatban ismerte el a kérelem jogosságát − mondta el a Napi Gazdaságnak Illés Zsolt magánbefektető. A Teva Gyógyszergyár Zrt. részvényeinek egy része a kilencvenes évek elején − még Biogalként − kárpótlási jegyért cserébe került kisrészvényesekhez, akik közül néhány százan még mindig őrzik papírjaikat. A társaság 4,39 milliárdos jegyzett tőkéjének 99 százaléka a Teva-csoport tulajdonában van. A kisrészvényesek december végén levélből tudták meg, hogy a fő tulajdonos a részvények hígítására készül: a gödöllői Teva Magyarország Zrt. a 10 ezer forintos névértéken 43 milliárd forintos tőkeemelésre készül. Ez azért verte ki a biztosítékot a magánbefektetőknél, mert a debreceni társaság saját tőkéje 2011 végén 464 milliárd forintra rúgott, vagyis az egy részvényre jutó saját tőke elérte az 1 millió 50 ezer forintot.

A Teva Gyógyszergyár Zrt. alapszabálya lehetővé teszi a közgyűlés megtartása nélküli, írásos döntéshozatalt, így az ellenérvek, tiltakozások és hasonló feltételekkel történő jegyzési igények írásban futottak be a céghez, ahol azokat − mint Illés Zsolt elmondta − nem sokra méltatták. Megszületett a határozat, amelyet több kisrészvényes is megtámadott a debreceni törvényszéken. Kérték a tőkeemelést kimondó határozat végrehajtásának felfüggesztését, amelyet a bíróság el is rendelt. Még nincs döntés az ügyben, de a társaság − mint az érintett kisrészvényes elmondta − már írásban elismerte a kereseti kérelemben meghatározott követeléseket, ez az ominózus közgyűlési határozatok hatályon kívül helyezését jelentheti.

Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet