BUX 138283.33 -0,87 %
OTP 44530 -0,87 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Maradt az ötvenforintos Telekom-osztalék

A csoporton belül és a régióban is kiemelkedően jól teljesített a Magyar Telekom a tavalyi utolsó negyedévben − értékelte a cég elnök-vezérigazgatója a gyorsjelentést, amelyben ugyan pesszimisták az idei évvel kapcsolatban, de az osztalékot mégsem vágták vissza.

2013. március 1. péntek, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A várakozásoknál jobb, 164,8 milliárd forintos árbevételt ért el a Magyar Telekom a negyedik negyedévben, ami 3,4 százalékos növekedést jelentett a bázishoz képest. Az EBITDA 37 milliárd forint lett, ami nagyjából megfelelt az elemzők elképzeléseinek. A nettó veszteség viszont valamivel nagyobb, 1,6 milliárd forint lett, de még így is jobb, mint az egy évvel korábbi 40 milliárd forintos mínusz. Az osztalék szempontjából fontos készpénztermelésben mindenesetre nem okozott csalódást a cég. A tavalyi év egészét nézve a Magyar Telekom 36,86 milliárd forint nettó nyereséggel zárt a 2011-es 7,46 milliárd forint veszteség után, a bevételek pedig egy év alatt 1,6 százalékkal, 607,13 milliárd forintra nőttek. A Magyar Telekom 24,4 milliárd forintnyi különadót fizetett be 2012-ben, 1 milliárd forinttal kevesebbet, mint 2011-ben − pedig a tavalyi második félévtől hatályos távközlési különadó további 8,7 milliárd forinttal csökkentette a társaság eredményét.


Reuters

A gyorsjelentés legkedvezőbb száma egyébként egyértelműen a bevétel növekedése, amit a várakozásnak megfelelően az energiaértékesítések felfutásának köszönhet a társaság. E bevételi forrás jövedelmezősége azonban alacsony, így az EBITDA közel 21 százalékkal esett vissza. Ennél sokkal kisebb mértékben, 9 százalékkal csökkent a működéshez kapcsolódó EBITDA, ami a vizsgálattal kapcsolatos költségeket és elhatárolásokat, a végkielégítésekre fordított költségeket, a különadót, valamint az új távközlési adót is tartalmazza. A jelentős visszaesés tehát e tételek eredménye.

Az osztalék szempontjából érdekes az üzleti tevékenységből származó nettó készpénzállomány, ami 23,6 milliárd forinttal, 145,2 milliárd forintra csökkent 2012-ben 2011-hez képest. A csökkenés oka elsősorban a működőtőke változása, mivel 2012-ben az SEC- és DOJ-vizsgálatokhoz kapcsolódóan 22,1 milliárd forintot fizettek ki; emellett a magasabb kamatláb és az eladósodottsági szint miatt több kamatot fizettek, és nőtt a nyereségadó is. A szabad készpénz − az üzleti tevékenységből és az egyéb pénzügyi eszközök beszerzésével és eladásával korrigált befektetési tevékenységből származó készpénz − összege 30,3 milliárd forinttal, 61,7 milliárd forintra csökkent éves szinten. A részvényenkénti készpénztermelés így 59 forint volt tavaly az egész évre vetítve. A nettó adósságállomány viszont a 2011 végi 288,4 milliárd forintról a tavalyi év végére 273,1 milliárd forintra csökkent, így a nettó eladósodottsági ráta 34,3 százalékra nőtt.


Napi grafikonok

A tavalyi 50 forintos bruttó részvényenkénti osztalékot mindenesetre nyugodtan tarthatta a cég, és az igazgatóság ezt is javasolja majd a részvényeseknek az április 12-ére várható éves rendes közgyűlésen. A bejelentés szerint osztalékra az jogosult majd, akinek május 9-én birtokában van a részvény. A hírre több mint 5 százalékot drágult a részvény.

Christopher Mattheisen, a cég elnök-vezérigazgatója hangsúlyozta, hogy a kiskereskedelmi gáz- és áramszolgáltatásból származó bevételek nagymértékű emelkedésének, valamint a tv, mobilinternet és RI/IT területeken elért kiemelkedő bővülésnek köszönhető, hogy a várakozásaiknak megfelelően nőttek a bevételek tavaly. A karácsonyi időszakban különösen magas eladásokat ért el a cég a tévé-előfizetések és a tévékészülékek értékesítése terén is. Mindez jól illeszkedik a nem alaptevékenységből származó bevételek növekedését és az előfizetői szám emelkedésének elősegítését célzó stratégiába. A költségek csökkentésére különösen odafigyelt a cég, a működéshez kapcsolódó EBITDA 4,4 százalékos csökkenése ezért a megcélzott sáv optimistább részébe esik. Ezzel a teljesítménnyel ráadásul a cégcsoporton belül és a régióban is kiemelkedően jól teljesített a magyar távközlési cég Mattheisen szerint.

2012 fontosabb számai (milliárd forint)
2012 2011
Árbevétel 607,128 597,617
EBITDA 194,818 195,082
Működési eredmény 87,921 63,167
Nettó profit 36,859 −7,457
Forrás: Forrás: Magyar Telekom-gyorsjelentés

A cégvezető a jövőt illetően sem pesszimista. Várakozásai szerint rövid távon a piaci környezet kihívásai − az erős verseny és a háztartások kevés elkölthető jövedelme − nem enyhülnek, valamint a már bevezetett fiskális intézkedések is kedvezőtlenül hatnak az eredményre. A költségtakarékosságot és új bevételi források felkutatását folytatják, ennek ellenére arra számítanak, hogy a jövedelmezőség összességében tovább csökken 2013-ban. Várhatóan a bevételek legfeljebb 3 százalékkal, az EBITDA 4−7 százalékkal mérséklődik, a beruházások értéke pedig körülbelül 5 százalékkal csökken. Az idei évben ésszerű azt is várni, hogy a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság új frekvenciatendert ír ki a Kúria által megsemmisített eljárás helyett − mondta Thilo Kusch, a Magyar Telekom pénzügyi vezérigazgató-helyettese. Az viszont még nem egyértelmű, hogy miként érinti a céget a rezsicsökkentés − ezzel akár még jól is járhatnak. Az energiaértékesítés az ügyfélmegtartó képessége miatt fontos a cégnek − ezért hiába mínuszos ez a tevékenység önmagában, összességében mégis pluszt hoz.

A IV. negyedév fontosabb számai (milliárd forint)
2012. IV . n.-év 2011. IV. n.-év
Árbevétel 164,873 159,424
EBITDA 37,023 46,683
Működési eredmény 8,04 −14,171
Nettó profit −1,613 −40,323
Forrás: Forrás: Magyar Telekom-gyorsjelentés
Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet