BUX 138882.28 -0,44 %
OTP 44790 -0,29 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szinte minden a Mol ellen dolgozott tavaly

A várakozásoknál lényegesen rosszabb eredményt ért el a Mol a tavalyi negyedik negyedévben, elsősorban a kitermelés várttól elmaradó profitja miatt. A finomítási tevékenység eredménye is sokat romlott az utolsó három hónapra, így nyereségre alig futotta.

2013. február 27. szerda, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Mol nettó 7,7 milliárd forintos nettó profitot ért el a tavalyi negyedik negyedévben, 33 milliárd forintos üzemi nyereség mellett. A speciális tételek nélkül valamivel szebb az összkép, a nettó sor 11,2 milliárd forintot, míg az üzemi eredmény 48,7 milliárdot tett ki. Ez sem volt elég azonban arra, hogy az eredmény elérje az elemzők közel 70, illetve 40 milliárd forintos profitvárakozását, ráadásul mindkét érték töredéke az előző negyedévinek is. A teljes 2012-es profit így 3 százalékkal, 150 milliárd forintra csökkent, míg a speciális tételek nélkül számítva a visszaesés közel 20 százalékra rúgott a 182,7 milliárd forintos nyereség tükrében. Az egy részvényre jutó eredmény a negyedik negyedévben 88 forinttal növekedett, míg az egész évet tekintve 1702 forintra bővült az EPS. A nettó eladósodottság ugyanakkor 28 százalékról 24,8 százalékra mérséklődött tavaly. Utóbbi az előző év legnagyobb erénye − mondta Molnár József, a Mol vezérigazgatója (képünkön jobbra) a gyorsjelentést értékelő sajtótájékoztatón. Az eredményszámok ugyanis hiába magasak, nem felelnek meg a szektor megtérülési elvárásainak − ismerte el a társaság vezetője. Ugyanakkor a csoport továbbra is szépen termeli a készpénzt.

A negyedik negyedévben a Mol‐csoport újrabeszerzési árakkal becsült EBITDA‐ja 139 milliárd forintot ért el, ami 9 százalékkal alacsonyabb az előző negyedévinél. A visszaesés elsősorban a kedvezőtlenebbé váló finomítási környezet eredménye. A feldolgozás és kereskedelem üzletág EBITDA‐ja ugyanis 44 milliárd forintra rúgott, amely 21 százalékkal alacsonyabb az előző negyedévhez képest. A gyorsjelentés szerint ennek oka a szezonális okokból gyengébb benzinárrés, az alacsonyabb értékesítési volumen, illetve a kedvezőtlenebb termékösszetétel. A kitermelés üzletág speciális tételek nélküli EBITDA‐ja az előző negyedévi szint környékén maradt, mivel az enyhén magasabb szénhidrogén-termelés és realizált ár pozitív hatásait ellensúlyozta a gyengülő dollár, illetve a szezonális okokból magasabb költségszint. A gázüzletág EBITDA-eredményét a horvátországi gázkereskedelmi tevékenységen elszenvedett veszteségek csökkentették, miután a szabályozott háztartási földgázár továbbra is jelentős diszkontot tartalmaz ott − olvasható a gyorsjelentésben.

Az üzletágak eredményeit vizsgálva a kitermelés 59,1 milliárd forintos speciális tételek nélküli üzleti eredménye jóval elmaradt a várakozásoktól, miután itt nagyjából az előző negyedévi 70 milliárdot kellett volna hoznia a vállalatnak. Ennek ellenére a speciális tételek nélküli EBITDA 99 milliárdos értékével viszonylag stabil maradt a negyedév során. Az üzletágra pozitívan hatott a magasabb magyarországi és horvátországi szárazföldi gáztermelés és a magasabb horvátországi nyersolaj‐értékesítés a sisaki finomítóba. Az időszaki EBITDA‐t kedvezően befolyásolta egy 9 milliárd forintos speciális tétel, melynek nagy része a magyarországi mezőfelhagyási céltartalék felülvizsgálatához köthető. Az év végi készletbecslések során felülvizsgálták az olaj- és gáztermelő eszközök értékét, amely 14 milliárd forinttal növelte a negyedév amortizációját, részben ez magyarázza az üzleti eredmény csökkenésének jelentősebb mértékét is.

A finomítás esetében a speciális tételek nélkül 1 milliárd forintot tett ki a profit, amely nagyjából megfelelt a konszenzusnak. Az üzletág ugyanakkor az előző negyedévhez képest jóval alacsonyabb eredményt ért el, részben az alacsonyabb átlagos finomítói marzsok miatt, amelyek 15 milliárd forintos negatív hatást jelentettek. A tartósan nyomott értékesítési szinteket a negyedév során a szezonális hatás is lejjebb húzta, így tovább csökkent a regionális kereslet a magas üzemanyagárak következtében. Ugyanakkor eredményjavító hatása volt a valamivel kedvezőbb Brent−Ural jegyzésárkülönbségnek és a pozsonyi finomító − harmadik negyedéves nem tervezett leállását követő − normál negyedik negyedéves működésének. A gázüzletág 9,2 milliárd forintos negyedéves profitot könyvelt el, ami nagyjából megfelelt az előzetes várakozásoknak. Ugyanakkor az elemzők egyöntetűen csalódásként értékelték első kommentárjaikban a gyorsjelentést. Sőt az árfolyam is nagyot esett, igaz, romló nemzetközi hangulatban, így nem lehet csak a gyorsjelentés számlájára írni az esést.

Sajnos a jövőkép sem túl rózsás. Molnár szerint az üzemanyag-értékesítés idén ugyan már elérheti a mélypontját, de növekedést csak jövőre vár. Ebben a helyzetben különösen fontos a kiskereskedelmi tevékenység fejlesztése, amire a Mol különös hangsúlyt helyez majd. Ugyanakkor a beruházások több mint 60 százaléka a kitermelést érinti majd, és csupán 31 százalékot fordítanak a finomítási ágazatban a megkezdett fejlesztéseket befejezésére.

Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet