BUX 138960.19 -0,38 %
OTP 44830 -0,2 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az osztalék bűvöletében jön a Telekom-gyorsjelentés

Veszteséges lehetett a Magyar Telekom utolsó negyedéve, de nem ez a fontos, hanem az osztalék bejelentése, várhatóan csütörtök délután.

2013. február 26. kedd, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Nem termelt sok profitot az utolsó negyedévben a Magyar Telekom, sőt az is elképzelhető, hogy a létszámcsökkentés terhei és a duplázott különadó miatt veszteséget szenvedett el a társaság. Az elemzők megosztottak a kérdésben, de ez nem is csoda, hiszen ilyenkor sok múlik a cégen is, hogy mennyi költséget könyvelnek az adott negyedévre − tehát hogy a pluszos utolsó sor vagy a költségek teljes leírása (és így az alacsonyabb bázis) áll-e a társaság érdekében.

A Napi Gazdaság konszenzusa szerint minimális, 0,3 milliárd forintos mínusszal zárja a negyedévet a távközlési társaság. Ez azonban nem jelent visszaesést, hiszen a bázisidőszakban 40 milliárd forintos mínuszt könyvelt el a cég a nettó profit soron, ami jól mutatja, hogy a profit szempontjából nem példa nélküli az utolsó három hónap beáldozása. (A 2011-es utolsó negyedévben az egyik legjelentősebb tétel a macedón leány több mint 30 milliárdos leírása volt.) Az árbevétel nagyjából stagnálhat a konszenzus szerint, az egy évvel korábbi 159,4 milliárd forint után tavaly a negyedik negyedévben 158,8 milliárd forint lehetett. Az előző évivel megegyező számok elsősorban az energiaértékesítés növekedésének tudható be. A hagyományos telekommunikációs szolgáltatások lemorzsolódása ugyanis tovább tart.

A gyorsjelentés legfontosabb sora azonban az üzemi eredmény (EBITDA) lehet, ami várhatóan jelentősen csökkent. Ebben szerepet játszik, hogy az energiaértékesítés növekedésével egy alacsonyabb nyereségtartalmú szolgáltatással tudja csak a társaság szinten tartani az árbevételét. Ezenkívül tavaly a második félévtől terhelték rá a cégre a dupla távközlési adót és a végkielégítésekre is elkülönített a társaság jó pár milliárd forintot. A dupla adóztatás miatt több mint 33 milliárd forintot fizetett be adóként a cég, ami alig lesz kevesebb a 40 milliárd forint alatt maradó éves profitnál.

A legizgalmasabb kérdés természetesen az osztalék mértéke lesz, amelyről a társaság igazgatósága még csütörtökön dönteni fog. Mivel a cég egy részvényre jutó készpénztermelő képessége még mindig jóval az 50 forintos szint felett marad, így a lehetőség megvan arra, hogy az elmúlt évivel megegyező, bruttó 50 forintot kifizesse a társaság papíronként. Az elmúlt időszakban azonban a telekomszektorban gyakori volt az osztalék levágása, és erre itt is lehet indokot találni. Az eladósodottsági szint ugyanis valahol 45 forintos osztalék mellett tartható, míg 40 forint mellett már gyorsan csökkenthető is. A piac egyelőre ez utóbbi vészforgatókönyvet is beárazta, hiszen még az is több mint 10 százalékos évesített hozamot jelentene, míg 50 forinttal számolva már 13 százalék a hozamszint, amire ráadásul már alig kell várni. A bizonytalanságot azonban az is fokozza, hogy jövőre már szinte biztosan nem tartható az 50 forintos osztalék, így az erre tett utalások is mozgathatják az árfolyamot.

(A szerző rendelkezik Magyar Telekom-részvényekkel.)

Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet