Mindössze egyetlen elemző foglalkozik jelenleg a PannErgy értékelésével, így konszenzus összeállítására nincs lehetőség. A részvény fundamentális alapon alulértékelt a jelenlegi árfolyamon, azonban könnyen lehet, hogy egy ideig nem is éri el a fair értékét − mondta a Napi Gazdaságnak Szentirmai Péter, a KBC Securities elemzője, aki szerint a részvény reális értéke 445 forint lehet ugyan, de a mostani kényszer-értékesítések miatt elég nagy a kockázat a vásárlásokban. Ezekről ugyanis kevés az információ, ráadásul a cég legfontosabb projektje, a miskolci hőszolgáltatás is csúszik. Szentirmai a január végén frissített modelljében azzal számolt, hogy azért az idén elindul a miskolci projekt, ennek befejezéséhez ugyanis elegendő kell hogy a legyen a PannErgy által elnyert mintegy 1 milliárd forintnyi vissza nem térítendő támogatás és a társaság rendelkezésére álló egyéb forrásai. Szentirmai szerint ugyanakkor a cég által közölt 75-80 százalékos EBITDA-marzs egy-egy projektre túl magas, ezért inkább 70 százalékkal számolt csak. A miskolci projekt esetében az eladott hő mennyisége szerinte 700 ezer gigajoule lehet, így csak önmagában ez a beruházás 390 forintos fair értéket képviselhet. A fennmaradó részt a cég eszközei és a már futó két kisebb szolgáltató egysége teszi ki. (A cég vezetőjének utolsó közlése szerint az átadás márciusra várható.)
MTI
Az árfolyam komolyabb emelkedéséhez jó hírek kellenek − de legalább a miskolci szolgáltatás elindulása, amire az elemző szerint számítani lehet a következő fűtési időszakig bezáróan. A további beruházásokkal azonban már gond lehet. A cég ugyan kapott egy 110 millió euró körüli EIB-hitelkeretet, ennek lehívásához azonban szükség lenne egy magyar bankra is. Erről azonban még egyetlen pénzintézettel sem sikerült megállapodni, márpedig enélkül kétséges, hogy bele tud-e kezdeni újabb fúrásokba a PannErgy. Az pedig logikusnak tűnik, hogy csak akkor kezd új beruházásokba a társaság, ha azokat biztosan be is tudja fejezni. Így érdemes lehet az EIB-hitellel kapcsolatos híreket is figyelni, ez lehet ugyanis kulcsa a cég továbblépésének.
Az egyik legfontosabb azonban az, hogy tisztább képet kell kapni arról, meddig adhatja a pánikot kiváltó nagytulajdonos a részvényeit. A Lazarus esetében egyelőre annyit lehet tudni, hogy Bokorovics Balázs, a PannErgy első embere egyben a Lazarus vezérigazgatója is. Megkeresésünkre Bokorovics annyit üzent, hogy egyelőre nem tud a korábban nyilvánosságra került információknál többet mondani. A portfolio.hu-nak adott interjúból mindenesetre annyi kiderül, hogy a Lazarusnak a hitelből tartott részvényei után az árfolyamesés miatt jelentősen megnőtt a finanszírozási igénye, amiről a Lazarus Zrt. rendkívüli közgyűlése fog dönteni. Amennyiben a tulajdonosok úgy döntenek, hogy finanszírozzák a PannErgy-pozíciókat, akkor a cég kikerül a kényszerlikvidálás alól. Abban az esetben, ha úgy döntenek, hogy nem finanszírozzák, akkor valószínűleg ennek következményeként csődvédelmet kérhet maga ellen a cég. Bokorovics szerint ez utóbbi a valószínű, ami nagyon rossz hír lenne a tulajdonosoknak. A Lazarus zártkörű társaság, így a közgyűlés időpontjáról nincs információ, azonban sokáig valószínűleg nem húzhatják ezt a döntést. A kényszer-értékesítések ugyanis szinte mindennaposak lettek a társaságnál.
Napi grafikonok
A legutolsó bejelentés szerint 8000 darabot adtak el, ami után még mindig maradt 2 013 500 darab törzsrészvény és 246 határidős kontraktus a birtokukban. Ez utóbbi 615 000 részvényt jelent, ami, ha nem születik gyors döntés, szinte biztosan a kényszereladások sorsára jut. Márpedig hiába nőtt meg a PannErgy forgalma, ez a mennyiség az előző napi mintegy 50 ezer darabos adásvételt figyelembe véve hetekig is eltarthat, vagy a hirtelen piacra öntés óriási árfolyamzuhanást okozhat. Igyekeztünk a céghez közel álló embereket is megkérdezni, de sokan még név nélkül sem nagyon akartak nyilatkozni. Az ügyben ugyanis nehéz tisztán látni, és mindaddig, amíg ez így marad, kifejezetten kockázatos az amúgy olcsónak tekinthető részvénybe belevenni.
