Kulcsfontosságú szintet tört át az arany árfolyama a héten, és egyelőre úgy látszik, hogy ez megerősítést is nyer, hiszen közel egyéves emelkedő trendvonalát törte le a 200 napos mozgóátlaggal együtt az árfolyam a héten. Sokáig egy háromszögön belül mozgott az árfolyam, ez is sérült a hétfői nagy zuhanással, amit kedden sem tudott az árfolyam visszakorrigálni, így egyre valószínűbb, hogy újra a régóta kialakult sáv alsó széle felé veheti az irányt az árfolyam. Mindezek mellett hamarosan felülről metszheti az 50 napos mozgóátlag a 200 naposat, ami hosszabb távon negatív technikai jelzés lehet, ezt nevezik ugyanis a technikai elemzők halálkereszt-jelzésnek − hívja fel a figyelmet a KBC elemzése is, amely szintén jó eladási jelzést lát a mostani mozgásban. Óvatosságra inthet viszont, hogy az utóbbi hónapokban többször is visszafordult a jelenlegi 1640−1650 dolláros szintről az arany, így most sem lehetünk biztosak benne, hogy sikeres lesz a letörés, 1625 dollárnál pedig egy stabilabb támasz rajzolódik ki − figyelmeztet a KBC.
Alfatrader
Fundamentális alapon is lehet tere az esésnek. Az arany árfolyama az amerikai jegybank, a Federal Reserve szeptemberben bejelentett kötvényvásárlási programra már nem tudott érdemi emelkedéssel reagálni. Hiába emelkedett a Fed mérlegfőösszege soha nem látott szintre, 3 ezer milliárd dollár fölé, az arany kurzusa csak oldalazgat és esik − ráadásul a pénzügyi összeomlás esélye is csökken a befektetők szerint. Ügyfeleinek küldött hírlevelében az Erste ehhez még hozzáteszi, hogy az arany szezonalitását is figyelembe kell venni. A legnagyobb fizikai vásárlók, India (az esküvői szezon miatt) és Kína (az új év ünnepe épp ezen a héten zajlik) ilyenkor vásárolja a legtöbb aranyat, az árfolyam ennek ellenére nem tud emelkedni. A nyári holt szezonban pedig még az emelkedő években is általában korrekció zajlott. Az inflációra persze érdemes lehet figyelni az Erste szerint, amint az felfelé indul az Egyesült Államokban, az arany újra menedék lehet.
