Közel 2 százalékkal, 4468 milliárd forintra csökkent a Budapesti Értéktőzsdén a részvények állományának az értéke decemberben − derült ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) tavalyi, a részvénypiaci tulajdonosi struktúrát összesítő adataiból. Ezzel az egész évi teljesítmény is mínuszos lett, az év elejéhez képest 8,5 százalék volt a visszaesés, ebben azonban szerepet játszott, hogy például a Fotex elhagyta a magyar értékpapírpiacot. Decemberben a külföldiek jelentős mennyiségben, nettó 15 milliárd forint értékben adtak el magyar részvényeket. A magyar háztartások viszont vásároltak, és 5 milliárd forint értékben szívtak fel részvényeket a piacon. Mindezzel együtt is csökkent azonban a tulajdonukban lévő részvények értéke, hiszen az árfolyam-átértékelődés miatt 7 milliárd forintot vesztettek a papírokon. A magyar állam nem adott és nem is vett részvényeket decemberben, így az állománya az árcsökkenés miatt esett 12 milliárd forinttal.
A biztosítók és a nyugdíjpénztárak decemberben 2,7 milliárd forint értékben vásároltak magyar részvényeket, ami érzékelhető mennyiség; az átértékelésen csak 0,4 milliárdot veszítettek, így még nőtt is a tulajdonukban lévő részvények mennyisége (ez feltehetően inkább a biztosítóknak köszönhető, a nyugdíjpénztárak már nem jutnak friss pénzekhez).
Az év egészében a magyar állam kezében lévő értékpapír-mennyiség csökkent a legnagyobb mértékben: 9,5 százalékos visszaeséssel 717,8 milliárd forintra esett az állami részvényvagyon. A külföldiek 7,2 százalékkal, a háztartások 6,5 százalékkal kisebb részvényvagyonon ültek az év végén. A magyar háztartások részesedése a teljes tortából az év egészében mégis 7,8 százalékról 7,1 százalékra csökkent, míg a külföldiek részesedése 65,5 százalékról 66,4 százalékra nőtt. A biztosítási és a magánnyugdíjszektor az év elején csupán 78 milliárdnyi részvényt birtokolva a teljes torta 1,6 százalékán ült, az év végén azonban már 4,7 százalékot birtokoltak a 213 milliárd forintos vagyonukkal.
A novemberi stagnálás után újra emelkedett decemberben a költségvetés állampapírokban meglévő adóssága, 17,39 ezer milliárd forintról 17,71 ezer milliárd forintra. Ez főként a devizás kötvényeknek köszönhető, amelyek a forint gyengülése miatt növekedtek. A külfödiek kezében már több mint 10 ezer milliárd volt az év végén ezekből a papírokból az év eleji alig több mint 8 ezer milliárdos érték után. A magyar háztartások állampapír-vásárlásai ebben a statisztikában is megmutatkoznak: az állomány 0,7 ezer miliárd forintról 1,2 ezer milliárd forintra emelkedett decemberre a tavalyi évben.
