BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jó vételi lehetőséget teremtett a Dana részleges kiszállása a Molból

Több mint 1,6 millió Mol-részvényt adott el a Dana Gas pénteken 17 515 forintos áron. A börzén is több mintegy 5 százalékot esett a részvény jócskán megugró forgalom mellett, ami mintegy hatszázezer részvény adásvételét jelentette.

2013. február 11. hétfő, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Dana Gas 17 515 forinton, azaz az általa előzetesen közölt minimumáron adta el pénteken a birtokában lévő Mol-csomag egy részét. Ez 5,5 százalékkal volt alacsonyabb a csütörtöki záróárnál. A Dana Gas a birtokában lévő 3 százaléknyi Mol-részvényből 1,6 százalékos pakettet értékesített gyorsított könyvépítéssel. A Dana a tranzakció előtt 3 135 571 darab Mol-részvényt birtokolt, amiből 1,675 millió darabot adott el. Viszont vállalták, hogy a fennmaradó mintegy 1,46 millió részvényt három hónapig nem értékesítik. A Danával kapcsolatban már jó ideje találgatták, hogy a nehéz anyagi helyzetben lévő cég eladja-e a Mol-csomagját. A Danának a közel-keleti partnerek nemfizetése miatt vannak anyagi gondjai, a kötvényei esetében már átstrukturálásra kényszerült a társaság. Ennek fényében nem zárható ki, hogy a három hónap elteltével akár további részvényeladásba kezdenek. Érdekesség az ügyben, hogy az anyavállalat, a Crescent szintén 3 százalékos Mol-pakettel rendelkezik, ennek értékesítésére azonban kicsi az esély, az anyacég pénzügyi helyzete stabil. A Dana egyébként a Mol-részvényeket még a válság közepén, 2009 májusában vásárolta, az Equilor becslése szerint 11 800 forintos árfolyamon.


Reuters

A részvényárfolyam természetesen eséssel reagált a hírre pénteken, a napközben 4 százalék feletti mínuszban forgó részvény minimuma 17 515 forint volt, ami azt jelentette, hogy a piacon is lehetett a Dana által eladott áron részvényhez jutni. A Mol kurzusa az elmúlt egy hónapban alig mutatott életjelet, ezért érdemes lehet belevenni a részvénybe, de ennek azért megvannak a kockázatai. Bár a hivatalos tájékoztatás szerint intézményi befektetők szívták fel a papírokat, de azért olyanok is hozzájuthattak, akik rögtön eladóként is megjelentek, ami az elkövetkező napokban is nyomás alatt tarthatja a részvényt. Ezt mutatja egyébként a jelentős, 13,3 milliárdos forgalom is. Fundamentális alapon a magas olajár ugyan kedvező a cég számára, azonban a szezonális hatások miatt a finomítói üzletág nyeresége csak 1-2 hónapon belül lendül fel. Fantázia ezért csak 18 000 forint alatt van a részvényben, ahol azért bőven lehetett pénteken vásárolni. Rövid távú, de kockázatos beszállási lehetőséget teremt a pénteki részvény-értékesítés a KBC szakértői szerint is. Ennek oka, hogy kényszer-értékesítés zajlik − nem a Mol fundamentumai miatt ad el a Dana Gas −, és a hasonló tranzakcióknál nem szokatlan, hogy visszapattan az árfolyam.


Napi grafikonok

Ráadásul a Magnolia kötvények fedezése miatti vételi erő továbbra is jelen lehet a piacon. (A Magnolia-kötvények értéke szinte alig reagált az eladásokra.) Az eladók mellett ugyanakkor jelentős vevők is feltűntek, és az emelkedő olajár is lökést ad az árfolyamnak − emeli ki a KBC pozitívumként. Fundamentális alapon hosszú távú vételre már nem érdemes ezt az eladást kihasználni, és félő, hogy technikai alapon újabb eladásokat generálhat a pénteki árfolyamesés. Varjú Péter, az Erste üzletkötője is úgy látja, hogy rövid távon jó beszállást nyújthat a Mol pénteki árfolyamesése. A közelmúltban jól látható volt a lengyel PKO esete is, ahol szintén 5 százalékos diszkonttal adtak el egy nagyobb részvénycsomagot és utána rögtön vissza is pattant az ár, ha nem is pontosan oda, ahonnan leesett. Ezért Varjú szerint a Mol esetében is remélhető egy felpattanás, így 18 200 forintos kiszállással érdemes lehet megvenni a Mol-papírokat − különösen, ha közben a javuló nemzetközi hangulat is emelkedést hoz a tőzsdékre.

Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet