BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nyitott Elmű- és Émász-részvényei eladására az RWE

2013. február 8. péntek, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az év eleji rezsicsökkentést követően már csak veszteségesen tudnak tovább működni a magyar áramszolgáltatók − mondta a Népszabadságnak adott interjújában Marie-Theres Thiell, az Elmű-Émász cégcsoport elnöke. A lakossági áramszolgáltatás végfogyasztói árának egyharmadát az adó jellegű tételek − így főként az áfa − teszik ki, közel egyharmad rész az MVM-hez kerül, a fennmaradó egyharmaddal a társaság gazdálkodhat, tehát a további 20 százalékos díjcsökkentés szerinte elképzelhetetlen. Így ugyanis az Elmű-Émász befejezheti a tevékenységét, nem lesz miből fizetni a számlákat. Az interjúban az is elhangzik, hogy a fő tulajdonos német RWE már így is fontolgatja, hogy kivonul Magyarországról. A cég így nyitott részvényei eladására is, azonban a kormányzat részéről konkrét megkeresés nem történt. Marie-Theres Thiell azt is kiemelte, hogy a kisebb német részvényes, az EnBW által eladásra kínált csomagra sem akadt vevő korábban.

Az elnök szerint ezért az érintetteknek tárgyalniuk kellene, és áttekinteniük a hazai energiaellátás helyzetét, illetve jövőképet kellene meghatározniuk, mert a jelenlegi helyzet fenntarthatatlan. Az idei rezsivágást követően ugyanis a hálózat üzemeltetése már nullás eredménnyel jár, míg az egyetemes szolgáltatói tevékenység évek óta évi hatmilliárd forint veszteséget okoz a társaságnak. A korrekt együttműködés lehetőségét keresik a kormánnyal, de a részvényesek érdekében megvizsgálják, hogy milyen jogorvoslati lehetőségekkel élhetnek az árintézkedéseket illetően. A kieső bevételek miatt viszont a beruházásokat nagyjából a felére vágja vissza a társaság. Az osztalék mértékéről ugyanakkor az elnök jelenleg nem nyilatkozott.


Napi grafikonok
Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet