Visszavettek a befektetők, már kevésbé akarnak kockázatokat vállalni, miután az Atlanti-óceán mindkét oldalán a vártnál jóval gyengébb vállalati negyedéves jelentések láttak napvilágot. \"A piacok jó időszakot tudhatnak maguk mögött, így a vártnál gyengébb jelentések kissé idegessé tették a kereskedőket\" − mondta a Marketwatchnak Jonathan Jackson, a Killik & Co. szakértője. A bizonytalanságot az is fokozza szerinte, hogy hamarosan változások lesznek mind az amerikai, mind a kínai vezetésben, így a mostani visszaesést csak egy kisebb szünetnek tartja az elmúlt hetek emelkedései után. Az sem növelte a kereskedési kedvet, hogy hétfő késő este a Moody\'s öt spanyol tartományt minősített le, így nem meglepő, hogy a nagyobb indexek mindegyike jelentős veszteségekkel zárta a tegnapi napot. A londoni FTSE−100 tehát 1,44 százalékos, a frankfurti DAX 2,1 százalékos, a párizsi CAC−40 pedig 2,2 százalékos mínuszt hozott össze kedden, de kivették a részüket az esésből a perifériaindexek is, hiszen a madridi IBEX−35 1,64, míg a milánói FTSE-MIB 1,81 százalékot bukott tegnapi záróértékéhez képest.
A céges világból érdemes kiemelni a Nokiát, amely 4,3 százalékos eséssel zárt, de nem volt jó napja az Ericssonnak (1,3 százalékos mínusz), a Burberrynek (3,2 százalék) vagy akár a Siemensnek (1 százalék) sem. Jól teljesített viszont a Michelin, amely 3,4 százalékot tudott erősödni.
A vártnál gyengébb negyedéves vállalati jelentések − közülük is főképp a DuPont, a 3M és a United Technologies számai − már a nap elején mínuszba lökték a tengerentúli tőzsdéket, melyek később sem tudtak változtatni a pozíciójukon. Ennek megfelelően lapzártánkkor a Dow Jones ipari átlaga, a Nasdaq és a S&P−500 is jelentős, sorrendben 1,8, 0,99, illetve 1,59 százalékos mínuszban állt.
