BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Mol: Közös érdek az INA sikeressége

2012. szeptember 28. péntek, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Áldott Zoltánnak, a horvát INA elnökének leváltását szeretnék elérni a társaság felügyelőbizottságának horvát tagjai − értesült egy horvát napilap. A Jutarnji listnek kiszivárogtatott információ szerint a horvát kormánynak küldtek levelet ebben az ügyben a bizottsági tagok. Hasonló levelet már júniusban is kapott tőlük a kormányzat, az igazi cél azonban a részvényesi szerződés megváltoztatása lehet az erősebb horvát befolyás érdekében. A lap szerint az igazgatósági tagok azért léptek fel ilyen módon, mert a zágrábi kabinet a napokban azt közölte, az INA késlekedik az ez évre tervezett beruházások megvalósításával. (A horvát igazgatósági tagok ugyanis felelősséget viselnek ezért, mivel az állam közel 45 százalékkal a második legnagyobb részvényes, és ő delegálta őket.) Állításuk szerint azonban nem tudják a beruházások menetét befolyásolni, ugyanis hiába van 3-3 magyar, illetve horvát tagja a testületnek, az elnök szavazatával mindig a magyarok akarata érvényesül. Ennek ellenére sok esély nincs Áldott leváltására, hiszen őt a legnagyobb, 49 százalékos részesedéssel rendelkező Mol delegálta. Rendkívüli közgyűlést ugyan összehívhatnak az ügyben, de ezen a Mol valószínűleg leszavazná ezt az indítványukat.

Mindenesetre a feszült viszonyt jól jellemzi, hogy a napilap szerint a keddi rendkívüli igazgatósági ülésen Áldott Zoltán a mobiltelefonok átadására szólította fel a horvát tagokat, akik először ellenszegültek, de az ülés elnapolásától tartva végül eleget tettek a kérésnek. A készülékeket azonban mindhárom horvát tag a saját titkárnőjére bízta, mert attól tartottak, hogy a magyarok \"szkennelik\",\"ellopják\" a készülékben tárolt adatokat. A megbeszélés angolul folyt és a Jutarnji list értesülései szerint Áldott Zoltán úgy vélte, hogy a felvetések a Mol ellen irányulnak s a Mol helyett más részvényest keresnek a horvátok.

Lapzártánkkor érkezett a Mol közleménye, melyben kategorikusan visszautasítják egyes horvát INA-tagok nacionalista kommentjeit. Az INA-ban nincsenek magyarok vagy horvátok, csak az INA érdekeiért dolgozó emberek vannak − fogalmaz a társaság. Az INA jövedelmezősége az elmúlt 10 évben jelentősen javult, s mióta a Mol az INA-ban részesedést szerzett, a horvát cégbe történő befektetések több mint duplájára emelkedtek. Ez azt jelenti, hogy évente a finomításra fordított befektetések összege több mint  megötszöröződött, a feltárásra és kitermelésre 14 milliárd kunát (1 USA-dollár=5,8 kuna) költött a társaság, a töltőállomásokra fordított befektetések pedig megduplázódtak. Ezek a számok azt mutatják, hogy az INA igazgatótanácsa által hozott döntéseknek több mint 99 százaléka egyhangúlag született. A társaság hangsúlyozza: közös érdek, hogy az INA sikeresen és hatékonyan működjön, így nyitottak minden további tárgyalásra.

Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet